Una Giornata Particolare (1977)

1977 İtalya yapımı Una Giornata Particolare, Türkçeye “Özel Bir Gün” olarak çevrilmiştir. Film, isminden de anlaşılacağı üzere bir günü anlatır. Barış antlaşmasını imzalamak üzere İtalya’ya gelen Adolf Hitler’i Roma halkı, coşkuyla karşılar. Yönetmen Ettore Scola, filmde Führer’in gelişini ve İtalya halkının sevincini gerçek görüntülere yer vererek anlatmıştır.

Herkesin akın ettiği geçit törenine, Antonietta’nın eşi ve altı çocuğu da katılır. Hayatı boyunca yalnızca toplumun kendisine biçtiği rolü üstlenen ve kadınlığını bile yaşayamamış olan Antonietta için her gün birbirinin aynısıdır. Dolayısıyla tören günü de evin annesi, evde kalıp ev işleriyle uğraşmalıdır. Nitekim Antonietta için o sabah da diğer günler gibi başlar, ta ki antifaşist komşusu Gabriele ile tanışana kadar…

Faşist iktidar döneminde muhalif kesim üzerinde yaratılan baskıyı, LGBT bireylerinin sosyal hayatın içinde yer alamamasını ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini alt-metinde işleyen yapım; tüm bu eleştirisini, bir günü paylaşan iki kişi üzerinden yapar. Una Giornata Particolare, 1978 Altın Küre’de “Yabancı Dilde En İyi Film” ödülünü almıştır.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Ettore Scola
Oyuncular: Sophia Loren ve Marcello Mastroianni

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.