Haberler

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Başlıyor!

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin düzenlemiş olduğu 6. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali başladı. Festival’in bu yılki teması: Yoksulluk.

suc-ve-ceza

Bu yıl 6’ıncısı yapılan Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, Herkes İçin Adalet başlığı altında Yoksulluk teması üzerinden gerçekleşiyor.

Festivalin koordinatörlüğünü yapan psikiyatrist Prof. Dr. Bengi Semerci, sinemanın toplumun aynası olması gerektiğini dile getirirken festivalle ilgili “Adaletin direkt kendisi ile ilgili konuları tartışıp filmlerle gündeme getiren bir festival.” sözlerinde bulundu.

Sinemaya damgasını vurmuş film gösterimlerinin yapıldığı İz Bırakanlar kategorisinde ekonomik çöküş sonrası yaşananları anlatan Gazap Üzümleri ve işsizliği konu alan, Charlie Chaplin‘in son sessiz filmi Modern Zamanlar‘ın da gösterimine yer verilecek.

Yoksulluk teması üzerine yarışacak  4’ü Türk yapımı olan 30 uzun metrajlı filmin gösteriminin yanı sıra kısa film gösterimleri de yapılacak.

Festival koordinatörü Semerci biletlerin teminini gişelerden de yapılabileceğini açıklarken, “bilet fiyatları gayet uygun çünkü bazen konuşmak yetmiyor; görmek, tartışmalara katılmak ve izlemek gerekiyor, ne anlattığımızı saptayabilmek adına” dedi.

Herkes İçin Adalet başlığı altında toplanan ve 30 Eylül’de başlayan Yoksulluk temalı 6. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali 6 Ekim tarihine kadar sürecek ve Beyoğlu Atlas ve Ortaköy Feriye sinemalarında gerçekleşecek.

Melike Kavcıoğlu
Küçüklüğünde bir pazar babasının onu Harry Potter ve Felsefe Taşı filmini izletmeye götürmesiyle başladı hayatı. İlk 30 dakikasını kaçırdığı bu film onun kişiliğini ve hayallerinin büyük bir parçasını oluşturdu. Geceleri gizlice yatağından kalkıp ailesinin izlediği filmleri salon kapısının arkasına saklanarak izledi. Şimdi ise Koç Üniversitesi'nde felsefe okuyup istediği zaman özgürce film izlemenin keyfini yaşıyor.

1 Yorum

Yorum yaz