Haberler

Uluslararası Ödüle Sahip Bir Rüya Gördüm Belgeseli 26. Altın Koza Film Festivali’nde

Bir Rüya Gördüm Belgeseli 26. Adana Altın Koza Film Festivali’nde izleyici ile buluşuyor. Son Ubıh Teyfik Esenç’in hayatı beyaz perdeye konu oldu.

Image result for bir rüya gördüm belgesel film

Ankara Film Festivali’nde gösterilen, Documentarist 2019 Belgesel Yarışması‘nda ödüle layık görülen, Rusya New Harvest Film Festivali‘nde yarı finale kalan Bir Rüya Gördüm 26. Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında 24 Eylül Salı günü saat 15.15 de.

Çekimleri için 150000 km yol katedilen Bir Rüya Gördüm‘üm çekimleri ise 3 yıl sürdü. Belgeselin çekimleri ise Paris’te, Oslo’da ve Kafkasya’da gerçekleşti. Belgeselin yönetmenliğini Teyfik Esenç‘in torunu Burcu Esenç ve Cantekin Cantez üstleniyor.

Image result for bir rüya gördüm belgesel film

“1993 yılında Türkiye’de küçük bir köyde yaşayan Tevfik Esenç öldü. Ölümü başta Paris ve Norveç olmak üzere birçok ülkede yankı uyandırdı. Çünkü onun ölümü ile birlikte dünyanın en zengin dillerinden biri olan, 82 sessiz 3 sesli harfe sahip Ubıhdili dünyadan tamamen yok oldu. Unesco’nun kaybolan diller sıralamasının başlarında yer alan Ubıhça Kafkas halkının diliydi. Ubıhlar 1864 yılında, Ruslar tarafından Kafkasya’dan Türkiye’ye sürüldü.  Dünya üzerinde Ubıh dilini konuşan son insan Tevfik Esenç’in ölümü ile birlikte dilleri ve kültürleri tamamen yok oldu.

Ubıh halkının kaderi Fransız dil bilimci Georges DumezilEsenç’le karşılaşması sayesinde değişti. Uzun yıllar Paris İstanbul hattında Ubıh dili yaşasın bir çok çalışma yapıldı kitaplar makaleler ve bir sözlük ortaya çıktı.  Bu çalışma 50 yıl sürdü. Aynı zamanda,Norveç’li dil bilimci ProfHansVoghtda uzun yıllar Esenç ile çalıştı. Tüm bu büyülü karşılaşmalar ve eşsiz dilbilim çalışması bir dili kurtarmaya yetmedi.Ubıhlar başta Türkiye olmak üzere dünyanın birçok yerinde varlıklarını sürdürüyorlar.

Ubıh dilini dünya üzerinde konuşan Tevfik Esenç” Bir Rüya Gördüm Anlatsam da Anlamazsınız” demişti. Çünkü rüyası Ubıhça idi ve dünya üzerinde hiç kimse onun dilini konuşamıyordu.

Yıllar sonra torunu Burcu Esenç oğluna anadilinde bir isim vermek istedi. Ubıh dilinde erkek ismi hatırlayan hiç kimse kalmamıştı. Bunun üzerine dedesinin izlerinin peşinden bir yolculuğa çıktı. Cantekin Cantez ve Burcu Esenç’in yönetmenliğini yaptığı “ Bir Rüya Gördüm” belgeseli bu yolculuğun hikâyesidir. Bu yolculuk sırasında  başta Paris,College De France ve Sorbonne Üniversite’si arşivlerinde Burcu Esenç, dedesine ve anadilini kaybeden kaybeden Ubıh halkı ile ilgili çok özel ve daha önce gün yüzüne çıkmamış belgelere ve x ray filmlerine, kişisel sırlara erişti.”

 

 

Elif Ege Taneri
21 Ekim 1994’te Kadıköy’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştimenliği ve Dramaturji bölümü ile çiftanadal yapmış olduğu Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümüden mezun oldu. Edebiyatla, oyunculukla, sinemayla ve dramaturjiyle ilgili. Öğrenmeyi ve yeni şeyler keşfetmeyi seviyor.

Yorum yaz