14-21 Haziran tarihleri arasında Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı ve dünyanın en geniş katılımlı tematik film festivali olarak yola çıkan Uluslararası Göç Filmleri Festivali, online olarak başlıyor.

50’dan fazla filmin gösterileceği festival; yerli ve yabancı yüzlerce sinemacı, basın mensubu, sivil toplum kuruluşlarından katılımcılar ve akademisyenleri ağırlayacak. ‘’Uluslararası Göç Filmleri Festivali’’ herkesi, insanlığın ortak kaderi göçün medeniyete katkılarını, toplumlar arasındaki kültürel etkilerini ve adaptasyon süreçlerini yeniden anlamaya davet edecek.

26 BİN EURO ÖDÜL

Festival boyunca sinema profesyonelleri ve sektörel konuklarla paneller düzenlenecekken, dünyanın dört bir yanından ünlü isimlerle tecrübe paylaşımı ve (Masterclass) alanında uzman isimlerle atölyeler gerçekleştirilecek. Dünyada ve Türkiye’de son beş yılda önemli festivallerde ödüle layık görülmüş film ve senaryolara yarışmalar sonrası toplam 26 bin euro ödül verilecek. Koronavirüs salgını öncesi Gaziantep’te yapılması planlanan festivalin hazırlıkları tamamlandı. Festival, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde İçişleri Bakanlığı tarafından düzenleniyor. Festival, 14-21 Haziran tarihleri arasında izleyici ile bulaşacak.

GÖÇ VE MEDENİYET TEMALI 50’DEN FAZLA FİLM GÖSTERİLECEK

Festival, yerli ve yabancı yüzlerce sinemacı, basın mensubu, sivil toplum kuruluşlarından katılımcılar ile akademisyenleri ağırlayacak.  Göç olgusunun medeniyete katkılarının da ele alınacağı festivalde film gösterimleri normal bir festivaldeki gibi, takvimi önceden açıklanacak şekilde gerçekleşecek. Sinema sektörünün önde gelen uluslararası ve ulusal ustalarının yer alacağı jüri, en iyi film ve senaryoları belirlemek için toplanacak.

HERKESİN ZİYARET EDEBİLECEĞİ ÖZEL İÇERİKLİ YENİ NESİL SERGİLER HAZIRLANDI

Göç ve dünyanın tarihi yerlerinden oluşacak olan özel sergileri VR gözlüklerle gezebilme imkânı da olacak. Festival konserleri Youtube üzerinden canlı olarak yayınlanacak.  Dünyada ve Türkiye’de son beş yılda önemli festivallerde ödüle layık görülmüş filmler; Uluslararası Uzun Metraj ve Uluslararası Kısa Metraj olmak üzere iki kategoride yarışacak. Yarışma sonucunda; En İyi Uzun Metraj Film 15 bin Avro, En İyi Kısa Metraj Film ile ‘İlham Verici Senaryo’ 5 bin Avro para ödülünün sahibi olacak. Ayrıca, Aynı Gemi- Same Boat adıyla düzenlenecek bir başka kısa metraj film yarışmasında da yine birinciye bin Avro ödül verilecek.

GÖÇ SONUCU YAŞANAN KÜLTÜREL ETKİLER ELE ALINACAK

Festival, göçlerin tüm milletlerin yaşadığı ortak bir hikaye olduğuna vurgu yapmayı ve bu konuda farkındalık yaratmayı hedefliyor. Sinema aracılığıyla göçlerin tarih boyu toplumlara katkılarını gündeme getirmeyi amaçlayan ‘’Uluslararası Göç Filmleri Festivali’’ ağırlıklı olarak göç, göçmenler, göçün toplumlar arası kültürel etkileri, medeniyete katkıları ve insanların adaptasyon süreçlerine ilişkin değişim konularını irdeleyen filmlere ve bunları işleyen yönetmenlere odaklanıyor.

 

HAVVA GÜL

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.