Türk yönetmen Veysel Atasever, Bosna’daki savaşın son yılında yaşanan, 8 binden fazla Boşnak insanın katledildiği Srebrenitsa soykırımını beyaz perdeye taşıyacak.

last_epoch

Srebrenitsa‘da 1995 yılında yaşanan soykırıma dair ilk uzun metrajlı film olacak Son Devir (The Last Epoch) filminin çekimlerine Ağustos ayında başlanacağı açıklandı. Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da düzenlenen basın toplantısında konuşan yönetmen Atasever, Srebrenitsa soykırımı hakkında film çekme kararını iki yıl önce televizyonda soykırımın yıl dönümü kapsamında düzenlenen törenleri izlerken aldığını söyledi. Atasever, “Açıkçası önceleri Srebrenitsa hakkında çok fazla bilgi sahibi değildim. Araştırmaya ve burada yaşayan insanlarla tanışmaya başlayınca filmin aslında bir insanlık görevi olduğunun farkına vardım.” dedi.

Filmin yapımcısı Funda Ayan da filmin çekimlerine Ağustos ayında başlamayı planladıklarını ifade ederek, “Film, Srebrenitsa, Almanya ve Hollanda’da çekilecek. Filmi hem Boşnakça hem de İngilizce çekmeyi planlıyoruz.” diye konuştu. Filme ilham kaynağı olan Srebrenitsa Anneleri Derneği Başkanı Hatidza Mehmedovic, filmde savaş zamanında yaşananların tüm gerçekliğiyle anlatılacağını belirterek, özellikle Bosna Hersek’te yaşayan genç nüfusun kendi ülkelerinde neler yaşandıklarına dair bilgi edineceklerini ve filmin gelecek nesillere bırakılacak önemli bir miras olacağını kaydetti.

A woman weeps as she visits the grave of a family member at the Potocari memorial complex near Srebrenica, 150 kilometers (94 miles) northeast of Sarajevo, Bosnia and Herzegovina, Saturday, July 11, 2015. Twenty years ago, on July 11, 1995, Serb troops overran the eastern Bosnian Muslim enclave of Srebrenica and executed some 8,000 Muslim men and boys, which International courts have labeled as an act of genocide, and newly identified victims of the genocide are still being re-interred at Srebrenica. (AP Photo/Marko Drobnjakovic)

Film kapsamında 1995 yılında Srebrenitsa’da yaşananları fotoğraflayan Ahmed Bajric’in o döneme ait fotoğrafları da kullanılacak. Filmin iki ayrı dönemi yansıtacağına değinen Bajric, “Filmde, Srebrenitsa’yı 1995 yılındaki ve şimdiki haliyle göstereceğiz. İlk hikayemiz Bosna Hersek’ten göç etmek zorunda kalan ve 20 yıl sonra ailesinin savaşta öldüğünü öğrenen genç bir kız hakkında, ikincisi ise savaşa bizzat tanıklık eden ve en yakınlarını kaybeden Hatidza Mehmedovic hakkında olacak.” dedi.

Yazar Hakkında

Mustafa Güler

1985 Denizli doğumlu. Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği mezunu. Aynı bölümün Yıldız Teknik Üniversitesi ‘nde olanında master öğrencisi. Telekomünikasyon sektöründe kendi mesleğiyle iştigal ediyor. İstanbul'a ısınamayan Egelilerden. Progressive Rock tutkunu, Ege ve Orta Anadolu türküleri araştırıcısı, askeri tarih ve uluslararası ilişkiler meraklısı. Akdeniz ve Latin sinemasını estetik buluyor ve kendine yakın hissediyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.