HaberlerVizyon

Türk Korku Sineması’nda Sonbahar Rüzgârı

Türk sinemasında korku türündeki yapımların son yıllarda ciddi gişe başarısı elde etmesi yapım sayısının da artmasına doğrudan etki etti. Bu sonbaharda 7 yeni korku filmi gösterimde olacak.

Özellikle 2006 yılında Dabbe serisi ile Hasan Karacadağ’ın başlattığı İslam temalı akım, aynı temelde birçok filmin izleyiciyle buluşmasını sağladı. Her ne kadar senaryo, konu, tema ve hatta isim olarak birbirine çok yakın ve özgünlük konusunda sıkıntılar yaşayan yapımlar ortaya çıkmış olsa da Türk korku sinemasının üretkenlik açısından verimli bir dönemde olduğunu söylemek  mümkün. 2015 Sonbahar’ında 7 film birden vizyonda olacak. İşte o filmler:

1. Dabbe 6: Hasan Karacadağ’ın yönettiği ve Dabbe serisinin 6. Filmi olan Dabbe 6, 11 Eylül’de vizyona girdi.
277595

2. Hüddam: Utku Uçar’ın yönetmenliğini yaptığı Hüddam, 18 Eylül’de vizyona girdi

3. Vesvese: Cin Tuzağı: Belçika’da yaşayan yönetmen Sümeya Kökten, bu filmle birlikte dördüncü uzun metrajlı filmine imza atıyor. Film, 2 Ekim’de vizyona girdi.

4. Kü’fa Cin Kapanı: Filmin yönetmenliğini Aykut Karagöl üstlendi. Film, 16 Ekim’de vizyona girdi.

kufa-cin-kapani-1

5. Cin Kuyusu : Murat Toktamışoğlu’nun yönettiği film, 6 Kasım’da vizyona girecek.

6. Gassal: Alper Kıvılcım’ın yazıp yönettiği, bir ölü yıkayıcının psikolojisini yansıtacağı filmin vizyon tarihi 18 Aralık.

7.Baskın: Senaryosu ve temasıyla diğer Türk korku filmlerinden ayrılan ve görece daha özgün olarak nitelendirilebilecek tek film olan Baskın, dünya prömiyerini Toronto Film Festivali’nde yaptı ve çok iyi eleştiriler aldı. Can Evrenol’un yönettiği film, 13 Kasım’da izleyiciyle buluşacak.

-Baskın Fragman-

 

Mustafa Güler
1985 Denizli doğumlu. Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği mezunu. Aynı bölümün Yıldız Teknik Üniversitesi ‘nde olanında master öğrencisi. Telekomünikasyon sektöründe kendi mesleğiyle iştigal ediyor. İstanbul'a ısınamayan Egelilerden. Progressive Rock tutkunu, Ege ve Orta Anadolu türküleri araştırıcısı, askeri tarih ve uluslararası ilişkiler meraklısı. Akdeniz ve Latin sinemasını estetik buluyor ve kendine yakın hissediyor.

Yorum yaz