Covid-19 nedeniyle tarihi ertelenen festivallerden olan Tribeca Film Festivali, filmleri online olarak seyirciyle buluşturabilir.

Tribeca Film Festivali’nin bu yıl 15-26 Nisan tarihleri arasında gerçekleşmesi planlanıyordu ancak diğer festivallerde olduğu gibi Koronavirüs nedeniyle festival başka bir tarihe ertelendi. Yeni festival tarihi açıklaması beklendiği sırada Tribeca Film Festivali‘nin kurucularından Jane Rosenthal‘dan sosyal medya hesabından ilginç bir açıklama yaptı. Rosenthal, festivalin gidişatı ile ilgili bir çözüm yolu bulduklarını ve bir sanal festival gerçekleştirmeyi planladıklarını açıkladı. Detayların henüz netleşmediğini ve gelişmeler için takipte kalmaları konusunda da bilgilendirdi.

Festival takipçilerinin bir kısmı Rosenthal’ın yaptığı bu açıklamanın hiçbir resmiyet taşımadığı gerekçesiyle festivalin gidişatı konusunda endişeye düştü. Sanal festival olarak Tribeca‘nın nasıl bir yol izleyeceği, film festivalleri ve sinema sektörü açısından bu gelişmenin ne gibi bir sonucu olduğu merakla bekleniyor.

Bad Education

Festivalin bu yıl ki programında 95 dünya prömiyeri, 2 uluslararası prömiyer, 4 Kuzey Amerika prömiyeri, 4 ABD prömiyeri ve 9 New York prömiyerinin yanı sıra bir özel öngösterim de yer alıyordu. Bu dünya prömiyeri arasında Michael Winterbottom‘un Trip serisindeki 4. filmi The Trip to Greece, Alice Wu’nun uzun zamandır beklenen ikinci filmi The Half of It, Andrew Irvine‘in oynadığı drama No Future, Jamie Babbitt‘in Drew Barrymore’un başrolde olduğu romantik-komedi türündeki The Stand-In, Gabriel Range‘in David Bowie belgeseli Stardust ve Brent Wilson‘un belgeseli Brian Wilson: Long Promised Road yer alıyordu.

Ayrıca festival, diğer film festivallerinde gösterilen yapımlara da yer verecekti. Bu filmler TIFF hit’lerinden Cory Finley‘nin Bad Education‘ı, Elisabeth Moss ve Michael Stuhlbarg’ın oynadığı Josephine Decker imzalı Shirley, Julie Delpy‘den My Zoe, Ron Howard‘ın Rebuilding Paradise belgeseli ile SXSW favorilerinden Judd Apatow‘un The King of Staten Island‘ı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.