Topsy-Turvy (1999)

Topsy-Turvy (1999) 1880’li yılların Londra’sında geçer. W.S. Gilbert adında her şeye çok çabuk sinirlenen, ancak duygusal olarak mesafeli olan bir söz yazarıyla karşı karşıyayız. Gilbert, eğlenceyi çok seven, hafif operalarla tatmin olmayan ve ciddi çalışmalar yapmak için yanıp tutuşan Arthur Sullivan ile birlikte çalışmaktadır. Arthur Sullivan, ilginç bir şekilde yaratıcılık krizine tutulmuştur. Gilbert’in eşi Lucy ile olan evliliği sarsıntıdadır ve bitmek üzeredir. Gilbert’in eşi Lucy, duygularını gösteremese de kocasını sevmektedir ve onun hasta babasıyla uğraşmak zorundadır. Sullivan ve Gilbert’in ortaklığı o güne kadar hiç başarısızlığa uğramamıştır. Ancak bu kez “Prenses Ida” isimli eserlerine basın kayıtsız kalmıştır. Karmaşık bir evlilik hâlinde olan Gilbert’i, eşi Lucy Japon sanat sergisine götürür. Sergide ilham kaynağını bulan Gilbert, Mikado’yu yazmaya karar verir.

Ortağı Sullivan Mikado için Gilbert ile birlikte çalışmayı kabul eder. Uzun süren provaların ardından Mikado, seyircilerin karşısına çıkar ve büyük övgü toplamayı başarır. Topsy-Turvy, Allan Corduner’ın Sir Arthur Sullivan ve Jim Broadbent’te W. S. Gilbert, Timothy Spall ve Lesley Manville ile birlikte başrol oynadığı, Mike Leigh’in yazıp yönettiği bir İngiliz müzikal drama filmidir.

Sinemanın tiyatro ustası Mike Leigh’in ‘En İyi Kostüm Tasarımı’ ve ‘En İyi Makyaj’ dallarında Oscar kazanan filmi Topsy-Turvy, sanat ve sanatçı temalarını yoğun biçimde işleyerek mizah ve müziği harmanlayan bir yapım olarak karşımıza çıkar. Opera sanatını ya da tarihi seviyor, XIX.yüzyıl İngiltere’si ve o dönemin İngiliz sanat ortamını görmek ve geçmişe hoş bir yolculuk yapmak istiyorsanız Tospy-Turvy sizin için iyi bir seçim olacaktır.

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Mike Leigh
Oyuncular: Jim Broadbent, Allan Corduner, Timothy Spall

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.