Tom & Jerry’nin Yönetmeni Gene Deitch Hayatını Kaybetti

Amerikalı Oscar ödüllü illüstratör, animatör, yönetmen ve yapımcı Gene Deitch, 95 yaşında hayatını kaybetti.

Amerikan doğumlu Çek yönetmen Gene Deitch‘in Çek yayıncısı Petr Himmel, yönetmenin perşembe-cuma günleri arasında Prag’daki dairesinde beklenmedik bir şekilde öldüğünü söyleyerek, başka ayrıntı paylaşmadı. Deitch, Tom & Jerrynin 13 bölümünü ve Popeye the Sailor serisinin birçok bölümünü yönetti.

Tam adı Eugene Merrill Deitch olan Deitch, 8 Ağustos 1924’te Chicago’da doğdu. Popeye the Sailor Man, Munro, Tom Terrific ve Here’s Nudnik de dahil olmak üzere en popüler animasyon çizgi filmlerini yönetmekle tanınıyordu. Ancak yönetmenlik kariyerine başlamadan önce hava kuvvetlerinde havacılık planları çizdi. Rahatsızlanmasının ardından bu kariyerini sonlandırdı ve 1950’ler de adını duymamızı sağlayan çizgi film sektörüne adımını attı. 1955’te  United Productions of America’da çıraklık eğitimi aldı. Bu döneminin ardından Terrytoons‘un yaratıcı yönetmeni olarak Sidney the Elephant, Gaston Le Crayon ve Clint Clobber gibi sevilen karakterleri yarattı.

İlk kez 1958’de Sidney’s Family Tree adlı filmdeki çalışmalarıyla Akademi Ödülü’ne aday gösterildi. 1960’da En İyi Kısa Animasyon Film Oscar ödülünü Munro ile kazandı. Aynı ödüle 1964’te Here’s Nudnik ve How to Avoid Friendship filmleriyle iki kez daha aday gösterildi. Bu başarısından sonra Deitch, Rembrandt Yapım Şirketi‘ni Çek Cumhuriyeti’ne yerleştirmeye karar verdi.

Deitch, animasyon sektörüne başarılı katkılarından dolayı 2004 yılında Winsor McCay Ödülü‘nü aldı.

Deitch, yarattığı animasyonlarda “gereksiz yere şiddet” kullandığı gerekçesiyle zaman zaman eleştirildi. Tom & Jerry üstünde çalışırken, kimsenin bu eleştirileri ciddiye alınmadığını ve abartılı insan duygularının bir parodisi olduğunu fark ettiğini söyledi.

Usta yönetmen 1959’da Prag’a yaptığı 10 günlük bir seyahat esnasında gelecekteki eşi Zdenka’ya ile tanıştı ve bu karşılaşmanın ardından Çekoslovak başkentine yerleşmeye karar verdi. Hayatının sonuna kadar yaşadığı Prag’da, en iyi eserlerinin birçoğunu yarattı. Deitch’in ilk evliliğinden olan üç oğlu da karikatürist ve çizer.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.