Xavier Dolan’ın 2013 yapımı filmi Tom Çiftlikte, 14 Ağustos’ta ABD’de gösterime girecek. Birleşmiş Devletler’deki birçok festivalde gösterimi gerçekleştirilen film, Amerikalı bağımsız film dağıtım şirketi Amplify’ın dağıtım haklarını satın almasının ardından vizyona girebilecek.

Yaptığı açıklamada filmin iki yıldır Amerika’da gösterime girmemesi hakkında yorumda bulunan Dolan, Tom Çiftlikte’nin bugüne kadar Amerika’da dağıtımının yapılmamasına şaşırdığını dile getirdi.
Filminin 90 dakikalık bir psikolojik gerilim olduğunu ifade eden Dolan, Amerika’daki gösterim için heyecanlı olduğunu sözlerine ekledi. Esas merak ettiği konunun ise psikolojik şiddet türündeki bir filmin alacağı tepkiler olduğuna işaret eden Dolan, Amerikan halkının filmi seveceğini umduğunu dile getirdi.

Türkiye’de ilk olarak 34.İstanbul Film Festivali kapsamında izleyiciye ulaşan film yine 2014
Haziran’da Türkiye’de beyazperdeyle buluşmuştu.

Filmin konusu; Yazar, yönetmen ve oyuncu olarak tanınan Xavier Dolan’ı, psikolojik gerilim türündeki filmde sevgilisi Guillaume’un cenaze töreni için yaşadığı yere giden Tom olarak görüyoruz. Guillaume’un ailesiyle tanışan Tom, Guillaume’un ilişkilerinden hiç bahsetmediğini fark edince şok olur. Guillaume eşcinsel olduğunu annesinden sır gibi saklamıştır. Elinde törende okumak üzere hazırladığı metinle Tom, Guillaume’un homofobik abisi Francis ile karşı karşıya kalır. Michel-Marc Bouchard’un Tom Çitftlikte adlı oyundan uyarlanan filmin yönetmenliğini ve kurgusunu Dolan’ın üstlendiği biliniyor.

Yazar Hakkında

Gülfem Kıroğlu

1992'nin Mayıs'ında dünyaya, 2009 Eylül'de İstanbul'a geldi. MSGSÜ Türk Dili ve Edebiyatı'ndan mezun oldu. Öğrenciliğe doyamadı ve aynı yıl Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne kayıt yaptırdı. Hayattaki uğraşı edebiyat, kültür-sanat ve sinema. Senaryo dersleri alıyor, bu filmleri nasıl çekiyorlar diye düşünüp duruyor. Sinemanın büyülü gerçekçiliğine inanıyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.