Haberler

Tokyo Uluslararası Film Festivali’nin Açılışını Japon Sinemasının Efsanelerinden ‘’Welcome Back, Tora-San’’ Yapacak!

Ünlü Japon yönetmen Yoji Yamada’nın son filmi ‘’ Welcome Back, Tora-San’’ Tokyo Uluslararası Film Festivali’nin açılışını yapacak.

1931 doğumlu Japon yönetmen Yoji Yamada ‘’Welcome Back, Tora San’’ isimli filmi ile Tokyo Uluslararası Film Festivali’nin açılışını yapmaya hazırlanıyor. Dünyanın en uzun süren sinema filmi serisinin yönetmeni Yamada, filmin ismini ‘’It’s Tough Being a Man’’ serisinin 50. filmi olması sebebiyle ‘’Welcome Back, Tora San’’ olarak koymuş.

‘’It’s Tough Being a Man’’ iyi kalpli bir serseri olan ve aşkta hep kaybeden Torajiro Kuruma’nın, nam-ı diğer Tora-san’ın seyahatlerini anlatıyor. Her film Japonya’nın bir başka bölgesinde geçerken, yine her filmde farklı bir kadın Madonna ismiyle yer alıyor. Bundan önce tam olarak 49 Tora-san filmi yer alırken, serinin en son filmi 1995’de gösterime girmişti.

Serinin yeni filmi Tora-san’ın yeğeni Mitsuo’nun etrafında şekilleniyor. Mitsuo yıllar sonra ilk aşkı Izumi ile karşılaşıyor ve filmin hikayesi gelişiyor. 87 yaşındaki yönetmen Yamada Japonya’nın yaşayan en yaşlı yönetmenlerinden bir tanesi. Bundan önceki Tora-san filmlerinin birçoğunun hem senaristliğini hem de yönetmenliğini yapan Yamada, ‘’The Twilight Samurai’’ ve ‘’Tokyo Family’’ filmleriyle de tanınıyor.

Tokyo Uluslararası Film Festivali 28 Ekim – 5 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenecek.

Mustafa Özyurt
Çocukken Rambo ve Bruce Lee kasetleriyle tanıştığı filmlerden hiç kopmadı. Ankara’da geçen üniversite yıllarında Kızılırmak Sineması ile bağımsız filmler ve Avrupa filmleriyle tanıştı. Nordik sinemasının hayranı ve Lars Von Trier, Aki Kaurismaki ve Nuri Bilge Ceylan filmlerinin sıkı bir takipçisidir. O filmi aramaya devam ediyor.

Yorum yaz