The White Balloon (Badkonake sefid – 1995)

TheWhiteBalloon_afisKüçük Razieh (Aida Mohammedkhani), yılbaşına saatler kala, nihayet istediği japon balığını alabilmek için para vermesi konusunda annesini ikna etmeyi başarır. The White Balloon, bu parayla dükkâna gidip balığı alana kadar, birkaç sokaklık alanda Razieh’nin başından geçenleri anlatır.

Film, İran Yeni Dalgası’nın diğer örnekleri gibi, küçük bir olay ve küçük bir kitle üzerinden aktardığı detaylarla döneme ve topluma ilişkin önemli eleştiriler, incelikli mesajlar sunar. Neredeyse gerçek zamanlı akan film, bu özelliğiyle detayları daha da iyi gözlemlememizi sağlar. Küçük çocuklar üzerinden anlatılan toplumsal hikâyeleri sevenlerin ilgiyle izleyeceği, son sahnesiyle filmi tekrar izleme isteği uyandıran The White Balloon, Yeni Dalga’nın önemli isimlerinden Abbas Kiarostami ve Jafar Panahi’yi senaryosunda bir araya getirmesiyle de öne çıkmaktadır. Film, 1995’te Cannes’da Altın Kamera ödülünü almıştır.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Jafar Panahi
Oyuncular: Aida Mohammedkhani, Mohsen Kafili, Mohammad Shaani, Alisaghar Smadi, Fereshteh Sadre Orafaiy, Mohammed Bakthiar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.