DramaSavaşSinema Odaları

The Tin Drum (1979)

Günter Gras’ın 1959 yılında yayımladığı aynı adlı kitabından, Volker Schlöndorf tarafından sinemaya uyarlanan The Tin Drum (1979), üç yaşına bastığı gün büyüklerin yozlaşmış hâllerine şahit olduktan sonra büyümeyi olabildiğince reddeden Oskar’ın hayatını anlatır.

Fakirliğin ve yozlaşmanın zirve yaptığı bir kasabada doğan Oskar, annesinin iki erkek sevgilisinden hangisinin öz babası olduğunu anlamaya çalışır. Tüm bunları yargılayarak büyür ve yıllar boyunca fiziksel olarak hiçbir değişim göstermez.

Dünya değişirken bedensel hiçbir değişim göstermeyen küçük çocuk Oskar, Nazizm’in yükseldiği yıllarda etrafındaki herkesin birer birer öldüğüne şahitik eder. Faşizmin kitlesel kıyımlarını gördükten sonra bu çürümüşlüğe bir tepki olarak büyümeye karar verir. Büyük olaylar görmüş aklını, büyüyen bedenine adapte etmeye çalışır.

 

Filmin künyesi:

Yönetmen: Volker Schlöndorf           

Oyuncular: David Bennet, Angela Winkler, Mario Adorf

Musa Bölükbaşı
1994’ün soğuk bir gününde dünyaya geldi. İlkokulda doktor, lisede subay olmak istese de Dostoyevski ile tanıştığında bu fikri değişti. Onu mutlu edecek şeyin yazı yazmak olduğunu anlamıştı. Mersin Üniversitesi sinema tv bölümünün yolunu tuttu. Okudukça, izledikçe yepyeni dünyalara kapılar araladı. Birçok kısa film ve öykü yazdı. Yazı yazma ve film izleme hevesi asla dinmeyecek gibi görünüyor.

Yorum yaz