Haberler

The Salesman’in Yıldızı, Oscar Ödüllerini Boykot Edecek

The Salesman‘in yıldızı Taraneh Alidoosti, Donald Trump’ın ırkçı politikasına karşı Oscar Ödüllerini boykot edeceğini ve bu sebeple Oscar ödüllerine katılmayacağını açıkladı.

​ABD medyasında taslağı yayımlanan başkanlık yönergesine göre, yasak Suriye, Irak, İran, Libya, Somali, Sudan ve Yemen’i kapsıyor. Bu ülkelerden ABD’ye gitmek isteyen sığınmacıların yanında, turist vizesi ile ülkeye girmek isteyenlere de kısıtlama getirileceği iddia ediliyor.

İranlı aktris Taraneh Alidoosti, Trump’ın ülke genelinde tepkilere yol açan bu ırkçı vize yasağı hakkında attığı tweette  “Bu yasak, kültürel etkinlikleri kapsasın ya da kapsamasın 2017 Akademi Ödülleri’ne protesto için katılmayacağım.” dedi.

Ms. Alidoosti ayrıca; ‘Benim ABD’ye girişte zorluk yaşamayacağımı bildiğim halde, ödül törenine gitmemeye karar verdim, çünkü ülkemdeki sıradan insanların, yurt dışındaki çocuklarına veya okullara öğrenci olarak girme hakkının reddedildiğini görmek beni çok üzüyor’ dedi.

Alidoosti, En İyi Yabancı Film dalında “The Salesman” ın yıldızı olarak aday gösterildi.

Arthur Miller’ın 1949 yılında yazdığı “The Death of a Salesman” adlı kitabından uyarlanmış olan film, 69. Cannes Film Festivali’ndeki ilk gösterimi ile pek çok beğeni topladı. Asghar Farhadi aynı zamanda A Separation filmi ile 2011 yılında “En İyi Yabancı Film” dalında Oscar Akademi Ödülleri alan ve 2013 yılında The Past adlı yapıtı ile Cannes Film Festival’inden “Evrensel Jüri Ödülü” almaya hak kazanmasıyla da tanınan bir yönetmendir. Bu yıl da bir yenisinin yapıldığı Cannes Film Festivali’nde The Salesman ile Shahap Hosseini’ye En İyi Aktör ve Asghar Farhadi’ye En İyi Senaryo ödülü layık görüldü.

Eğer The Salesman  En İyi Yabancı Film Oscarı’nı Asghar Farhadi’ye bir kez daha kazandırabilirse, filmin başrol oyuncusunun yokluğu dünya çapında izlenen bir törende dikkatleri yine Trump’a çevirecek ve güçlü bir kamuoyu oluşturacaktır.

Serel İğrek
9 Nisan 1991 yılında çok şiddetli yağan yağmurlu bir günde doğmuş. Yükseleni de dahil olmak üzere homojen bir koç burcudur. İsmi tamamen orijinal ve taklitleri gerçeğini yansıtmamaktadır. Sinema ile tanışması hatırlayamayacağı kadar küçük bir yaşta başlamış. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler okumuş, sonrasında kendini Amerika'da bulmuş. Şimdilerde tekstil sektöründe hayatını yarı aç yarı tok devam ettirmekte. Boş vakitlerini senaryo yazarak süsler.

Yorum yaz