Bi'DünyaHaberler

The Rolling Stones’tan Blues Albümü!

Efsanevi rock müzik grubu The Rolling Stones, hayranlarının karşısına şimdi de bir blues albümüyle çıkıyor. Son 30 yıldır dünya rock müziğine damgasını vuran The Rolling Stones grubu, “Blue & Lonesome” isimli bir blues albümü çıkardı.

Dünyadaki en büyük rock gruplarından biri olarak kabul edilen The Rolling Stones, planlarında olmadığını açıkladıkları bir blues albümü ile hayranları ile buluştu. 1962 yılında İngiltere’de kurulan grup, 2005 yılında piyasaya çıkan “A Bigger Bang” albümünden sonra, “Blue and Lonesome” albümleriyle raflardaki yerini aldı. “Ride ‘Em On Down” isimli adlı çıkış parçalarının video klibinde ise Kristen Stewart rol aldı.

Toplam 12 şarkıdan oluşan “Blue and Lonesome” albümünün ortaya çıkış hikâyesi ise ilginç. Grup üyesi Keith Richards: “Bir blues albümü yapmaya niyetimiz yoktu. “Haydi biraz blues yapalım” bize uyan bir cümle de değil. Fakat sonunda “evet bir blues albümü yaptık” diyebileceğiz.” derken; Mick Jagger ise albümü kısa sürede tamamlamaları hakkında “Her şey çok çabuk gelişti. Üç gün gibi bir sürede kaydı tamamladık. Bu kadar hızlı bir albüm çıkarmak eğlenceliydi. Olan biteni anlayabilecek ya da şüpheye düşecek zamanınız olmuyor.” diyerek albümün çıkış hikâyesini anlattı.

Grubun ilk kadrosunda Brian Jones (gitar, mızıka), Ian Stewart (klavye, piyano), Mick Jagger (ana vokal, mızıka), Keith Richards (gitar, vokal), Bill Wyman (bas gitar) ve Charlie Watts (bateri) yer alıyordu. Wyman‘ın 1993 yılında gruptan ayrılmasının ardından grubun tam kadrosu Jagger, Richards, Watts ve gitarist Ronnie Wood‘tan oluşuyordu. Grup üyesi olmayan Darryl Jones (bas gitar) ve Chuck Leavell (klavye) da katkıda bulunmaya devam ettiler. Grup 1989’da Rock and Roll Hall of Fame‘e dâhil oldu. Rolling Stone dergisi, grubu “Tüm Zamanların En Büyük 100 Sanatçısı” listesinde dördüncü sıraya koydu. Grup, dünya çapında 200 milyonun üzerinde albüm satışı yaptı.

Blue & Lonesome albümünün çıkış parçası “Ride ‘Em On Down” ise, Youtube’da yayımlanmasının ardından 4 milyon izleyiciye ulaştı.

Gözde Bertuğ
İstanbul’da doğdu, orda büyüdü. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra farklı sektörlerde çalıştı, çalışıyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflarda gönüllü olarak çalıştı, çalışıyor. Haritalar, notalar, sosyal sorumluluk projeleri, yeni yerler ve yepyeni yüzler en sevdiği şeyler. Sinemaya da bayılıyor, o yüzden burada.

Yorum yaz