The Orphanage (2007)

J.A. Bayona’nın yönetmen koltuğuna oturduğu, Belén Rueda ve Fernando Cayo’nun başrollerini paylaştığı İspanyol yapımı doğaüstü korku filmi The Orphanage (El Orfanato) (2007), çocukluk yıllarını geçirdiği ve şimdi engelli çocukların barınacağı bir eve çevirmek istediği yetimhaneye kocası ve evlatlık oğlu Simon ile geri dönen Laura adlı kadının hikâyesine odaklanır.

Otuz sene sonra Laura’nın büyüdüğü yetimhaneye güzel bir hayalle geri dönmesinin ardından zaman içinde köşkün içinde garip olaylar olmaya başlar. Oğlu Simon da garip davranışlar sergileyince Laura ve kocası, esrarengiz bir gücün oğullarının üzerinde kötü etki bıraktığını düşünür. Bir süre sonra Laura’nın kendisi de bu kabusların bir parçası olur. Çaresiz kadın hem kendisine hem de ailesine zarar verecek, geçmişte kalan bir sırrı ortaya çıkarmak için kolları sıvar.

1996’da Sergio G. Sánchez tarafından yazılan ve Bayona’ya ancak 2004 yılında ulaşan senaryonun prodüksiyonuna yardım için yönetmen, arkadaşı Guillermo del Toro’dan da yardım istemiştir. Yönetmeninden oyuncusuna yapımda emeği geçen hemen hemen herkesin övgüye boğulduğu film, ilk gösterimini Cannes Film Festivali’nde yapmış, Pan’s Labyrinth (2006) filmini de geçerek en yüksek açılış hasılatına sahip İspanyol filmi olmuştur.

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: J.A. Bayona
Oyuncular: Belén Rueda, Fernando Cayo

Yazar Hakkında

Efsane Karayılanoğlu Toka

Ağustos 1989’da doğdu. Okuma yazmayı sökünce elinden kalemi düşürmedi. Robert Kolej’in ardından Sabancı Üniversitesi’ni bitirip mühendis olarak büyük bir hızla finans sektörüne girdiyse de kariyerinde aradığı mutluluğu bulamadı. Böylece hayallerinin peşinden gitmeye karar vererek Amerika’da senaryo yazarlığı üzerine mastır yaptı. Halen Amerika’da yaşıyor, film sektöründe çalışıyor, bol bol tatlı yiyor, bir de boks yapıyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.