2009 yılında Peter Jackson tarafından yönetilen filmin oyuncu kadrosunda Saoirse Ronan, Mark Wahlberg, Rachel Weisz, Susan Sarandon ve Stanley Tucci bulunmaktadır. Alice Sebold’un 2002 yılının çok satanlar listesine girmiş aynı isimli romanından ekrana uyarlanan film, 14 yaşında cinayete kurban giderek kendisi için yas tutan ailesini ve hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam eden katilini araftan izlemek zorunda kalan bir genç kızı konu almaktadır.

Susie’nin ruhu bir türlü dünyayı terk etmez. O artık ne dünyada yaşamaktadır ne de hak ettiği cennetine kavuşabilmektedir. Bir tarafta ölümünün ardından mahvolan ailesinin acılarını hafifletmek isterken diğer tarafta da katilinden intikam almak için yanıp tutuşmaktadır. Katilinin yaptıklarının bedelini ödediğini, geride bıraktığı ailesinin de en azından iyileşme sürecine girdiğini görene kadar oradan ayrılmamayı kafasına koyan Susie, kendisine çizilen bu kötü kaderi en sonunda benimseyip olabilecek en optimal sonuç ile dünyadaki yolculuğunu tamamlamayı başarır.

Genç bir kızın kendisinden yaşça epey büyük komşusu tarafından öldürülmesi gibi hassas ve kolayca tartışmaya yol açacak hikâyenin fantastik ögelerle birleştirilmesi dramı hafifleştirirken, yönetmenin hayal gücüyle umut verici bir yapım ortaya çıkmıştır. Eleştirmenler tarafından hem iyi hem de kötü yorumlar alan The Lovely Bones (2009), dünya çapında vizyona girmesinin ardından bütçesinin üzerinde hasılat yaparak yapımcıların yüzünü güldürmüştür.

“Adım Salmon (somon); balık gibi. İlk ismimse Susie. 14 yaşındayken 6 Aralık 1973 yılında öldürüldüm. Bir an vardım, sonra yok oldum. Hepinize uzun ve mutlu bir hayat diliyorum.”

Filmin Künyesi

Yönetmen: Peter Jackson
Oyuncular: Saoirse Ronan, Mark Wahlberg, Rachel Weisz, Susan Sarandon, Stanley Tucci
Efsane Karayılanoğlu Toka
Ağustos 1989’da doğdu. Okuma yazmayı sökünce elinden kalemi düşürmedi. Robert Kolej’in ardından Sabancı Üniversitesi’ni bitirip mühendis olarak büyük bir hızla finans sektörüne girdiyse de kariyerinde aradığı mutluluğu bulamadı. Böylece hayallerinin peşinden gitmeye karar vererek Amerika’da senaryo yazarlığı üzerine mastır yaptı. Halen Amerika’da yaşıyor, film sektöründe çalışıyor, bol bol tatlı yiyor, bir de boks yapıyor.

Yorum yaz