Aksiyon / MaceraDramaSinema Odaları

The Lincoln Lawyer (2011)

Brad Furman’ın yönetmen koltuğuna oturduğu, John Romano’nun senaryosunu yazdığı film The Lincoln Lawyer (2011)’ın oyuncu kadrosunda Matthew McConaughey, Ryan Philippe, Marisa Tomei ve Josh Lucas bulunuyor. Michael Connelly tarafından yazılan 2005 basımı aynı isimli romanın uyarlaması olarak karşımıza çıkan filmde William H. Macy ve Bryan Cranston yan rollerde ekrana geliyor. Hikâye ise, Matthew McConaughey’in canlandırdığı Mickey Haller isimli bir avukatın başarılı bir iş kadını tarafından oğlunun davası için işe alınması ve ardından yaşanan olaylar üzerinden ilerliyor.

Bir ceza avukatı olan Mickey Haller, çalışma alanı olarak ofis yerine şoförü Earl’ün kullandığı siyah Lincoln marka arabasının arka koltuğunu belirlemiştir. Daha çok sıradan suçluları savunmakta olan avukat, bir gün emlak imparatoriçesi Mary Windsor’ın playboy oğlunu savunması için işe alınır. Bir hayat kadınını darp etmekten suçlu bulunan oğlan, suçsuz olduğunu iddia etse de yavaş yavaş gün yüzüne çıkan ipuçları ve gerçeklerle beraber Haller, bu davanın geçmiş bir başka vaka ile örtüştüğünü görür.

Suç filmi severlerin ilgisini çekecek The Lincoln Lawyer, yalnızca eleştirmenler tarafından değil aynı zamanda uyarlaması yapılan kitabın yazarı Michael Connelly tarafından da övgü almıştır. Orijinal hikâyeye bağlı kalındığı için mutlu olduğunu dile getiren yazar, Matthew McConaughey’in de oyunculuğunu takdir etmiştir. İzleyicileri sağlam temelli bir kedi fare oyununun içine sokan film, tatmin edici bir yüz dakika vadediyor.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Brad Furman
Oyuncular: Matthew McConaughey, Ryan Philippe, Marisa Tomei, Josh Lucas
Efsane Karayılanoğlu Toka
Ağustos 1989’da doğdu. Okuma yazmayı sökünce elinden kalemi düşürmedi. Robert Kolej’in ardından Sabancı Üniversitesi’ni bitirip mühendis olarak büyük bir hızla finans sektörüne girdiyse de kariyerinde aradığı mutluluğu bulamadı. Böylece hayallerinin peşinden gitmeye karar vererek Amerika’da senaryo yazarlığı üzerine mastır yaptı. Halen Amerika’da yaşıyor, film sektöründe çalışıyor, bol bol tatlı yiyor, bir de boks yapıyor.

Yorum yaz