Martin Scorsese’nin suç dünyasına bir kez daha mercek uzattığı son filmi The Irishman, İkinci Dünya Savaşı’nda asker olmasının getirisiyle mafya tetikçisi Frank Sheeran’ın yaşadıklarını parçalı bir şekilde işliyor. Tetikçilik, dolandırıcılık gibi birçok suça karışan ve ‘Irishman’ lakabıyla anılan Frank, işçi sendikasına üye bir memur olması sebebiyle, yolu işçi sendikası lideri Jimmy Hoffa ile kesişir, ardından Hoffa’nın hem çalışanı hem de dostu olur. Bu sayede her şeyini bilen ve en güvendiği isim olur.

The Irishman, Amerikan’nın içinde bulunduğu sosyolojik çürümenin yanına sendikal çürümeyi de iliştiriyor. İşçinin hakkını korumayı kendine görev edinmesi gereken sendikalar, bu görevi hem kişisel çıkarlarına hem de iktidar mücadelesine alet ediyorlar. Bu kişisel çıkarlar ve iktidar mücadelesi mafyatik bir hâl alıyor ve birçok kişinin sonunu hazırlıyor.

Film, tüm dünyada 1 Kasım’da sinema gösterimini yaptıktan sonra 27 Kasım’da Netflix’te yayınlandı. Ancak Türkiye’de yeni sinema yasası yüzünden vizyona çık(a)madı.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Martin Scorsese
Oyuncular: Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci
Musa Bölükbaşı
1994’ün soğuk bir gününde dünyaya geldi. İlkokulda doktor, lisede subay olmak istese de Dostoyevski ile tanıştığında bu fikri değişti. Onu mutlu edecek şeyin yazı yazmak olduğunu anlamıştı. Mersin Üniversitesi sinema tv bölümünün yolunu tuttu. Okudukça, izledikçe yepyeni dünyalara kapılar araladı. Birçok kısa film ve öykü yazdı. Yazı yazma ve film izleme hevesi asla dinmeyecek gibi görünüyor.

Yorum yaz