The Invention of Lying (2009)

The Invention of Lying (2009), daha önce The Office ve Extras dizilerinden tanığımız Ricky Gervais’e aittir. Filmin yönetmenliğini yapmasının yanı sıra hem başrolde oynamıştır hem de senaryoyu oluşturan hikâyeyi yazmıştır.

Yalan kavramının var olmadığı ütopik bir dünyada geçen filmde, herkes mutlak bir şekilde doğruyu söylemektedir. Filmde; 13.yüzyıl yazarı olarak çalışan Mark Bellison karakterinin hayatı oldukça kötü geçmektedir. Hem fiziki yapısının kötülüğü hem de maddi durum sıkıntısı yaşaması, yalan olmayan bir dünyada ona şans tanımazken, yazarlık yaptığı dönemin kara veba ile dolu olması da onu oldukça zor duruma sokar. Ancak bir şekilde yalan söylemeye başlayınca tüm hayatı değişmeye başlar. Annesi ölüm döşeğindeyken ölümden sonraki var olan hayat ile ilgili söylediği yalanlarla onu huzur dolu bir ölüme uğurlarken, tüm dünya onun ahiret ile ilgili söylemlerini öğrenmek ister.

Film, 1997 yılında çekilen ve Jim Carrey’nin rol aldığı Liar Liar (1997) filmi ile benzerlik taşır. Her ikisi de konu itibariyle mutlak bir şekilde doğrunun söylenmesine ve beyaz bir yalanın dahi kullanılmamasından dolayı oluşabilecek zorluklara dikkat çeker.

Yönetmen: Ricky Gervais

Oyuncular: Ricky Gervais, Jennifer Garner, Jonah Hill, Tina Fey

Film Tanıtımı: Okan Akdemir

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.