Haberler

The End of the Tour’da Jason Segel Ünlü Yazar David Foster Wallace’ı Canlandırıyor

end_of_the_tour

Bu senenin Sundance seçkisinden çıkıp gösterime girmeyi bekleyen bir başka film de başrollerinde Jesse Eisenberg ve Jason Segel’ın yer aldığı The End Of The Tour.

Film 2008 yılında intihar eden ünlü yazar David Foster Wallace’ın, 1996 yılında yazdığı çığır açan romanı Infinite Jest’in yayınlanması sonrasında, Rolling Stone dergisi muhabiri ve yazar David Lipsky ile olan ve beş gün süren röportajını konu ediniyor. Günler geçtikçe iki adam arasında çok sağlam olmayan ama biraz da gergin bir ilişki gelişmeye başlar. Birbirinin dostluğundan keyif alan, yer yer gülen, yer yer de zaaflarını birbirleriyle paylaşan bu adamların birbirlerine karşı ne kadar dürüst olduklarıysa çok da belli değildir. Röportaj o dönemde dergide yayınlanmaz, ve bu iki yazar bir daha hiç görüşmez. Fakat Wallace’ın ölümünden sonra Lipsky onunla geçirdiği bu beş günü ve röportajını anlatan Although of Course You End Up Becoming Yourself adlı romanını yazar 2010 yılında. Film de Infinite Jest için tanıtım turuna çıkmış ve kitap sayesinde neredeyse bir “rock star” olan Wallece’ı ve yol boyunca onu izleyen Lipsky’nin yaşadıklarını izleyiciyle paylaşma niyetinde.

Film Hafızası

Sundance’te prömiyerinden sonra oldukça olumlu eleştiriler alan film, “ihtiyatlı ama cana yakın, özgüvensizliği hakkında fazlasıyla dürüst ve bir çok insanın olmadığı kadar bilge” bir David Foster Wallace portresi çizen Jason Segel’a da bu rol sayesinde genelde komedi performansları sergilediği kariyerinde büyük bir değişiklik sağlamış olabilir, zira bu performansı kritikler tarafından çok beğenilmiş durumda.

The_End_of_the_Tour_still

Film yazarlara, Wallece fanlarına ve bandana meraklılarına mutlaka ilginç gelecektir. Bunun dışında diyalogların ve konuşmanın ön plana çıktığı filmleri sevenler de izlemek isteyebilirler. Siz de haberin devamındaki fragmanı izleyebilir ve iki yazarın gerçekleştirdiği bu tura katılma fırsatı bulabilirsiniz.

İrem Güller
1990 yılında, şu an ne kadar sıcak olduğunu pek hatırlayamadığı bir yaz gününde dünyaya geldi. Ege Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerine eğitim aldı. Edebiyatı, tiyatroyu ve sinemayı, esasen özünde “kurgu” barındıran her şeyi çok seviyor. Hikayeler anlatmaktan, hikayeler dinlemekten, gerçek olanı hikayeleştirmekten hoşlanıyor. Metinler üzerine düşünmek ve kendi metinlerini yaratmak en büyük tutkusu.

Yorum yaz