AnimasyonSinema Odaları

The Breadwinner (2017)

The Breadwinner (2017)

Hayatta kalmak için gerçekliğin acımasız yüzünü bir kenara bırakıp düşler dünyasının kaleme aldığı bir hikâyeye tutunmak yürek ister. Ancak henüz on bir yaşındaki Pervane’nin yüreği, Taliban saldırısı altındaki Afganistan topraklarında nefes alabilmek için bundan çok daha fazlasına sahiptir. Babasının haksız yere tutuklanmasının üzerine Pervane, ailesine destek olabilmek için saçlarıyla beraber çocukluğunu da makasın ucunda bırakarak tehlikelerle, acıyla, savaşla boyanmış bir dünyaya adım atar. Fakat ailesinin yeniden bir araya gelmesi umuduyla güç bulan yüreği, Pervane’ye ilham olur ve küçük kız, kurduğu büyüleyici hikâyelere tutunarak cesur bir mücadeleye girer. Hem korkutucu hem de etkileyici bu yeni dünyada gözyaşı ve tebessüm her şeyin dili hâline gelir.

Yapımcılığını Angelina Jolie’nin üstlendiği ve yönetmen koltuğunda Nora Twomey’nin bulunduğu The Breadwinner, dokunaklı kurgusuyla tüm dünyaya seslenen, masalsı bir yapım. Secret of Kells (2009) ve Song of the Sea (2014) gibi ödüllü animasyonların kadrosunu paylaşan film, küçük bir kalbin, umudu nasıl yeniden kurgulayabileceğini görsel bir şölenle anlatıyor.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Nora Twomey
Oyuncular: Saara Chaudry, Soma Chhaya, Noorin Gulamgaus
Rabia Elif Özcan
1995 yılının temmuz ayında, Konya’da doğdu. Bir elinde kalem, bir elinde kitap; okuyarak ve yazarak büyüdü. Ömrüne kelimelerden bir yol çizmek üzere 2014’te Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne başladı. Yürürken, yerken, yaşarken okudu; kelimeleri nefes gibi tüketti, bir bir içindeki mürekkebe doldurdu. Ve gün geldi, bir film şeridinin üzerinde, mürekkep akmaya başladı.

Yorum yaz