Monty Python and The Holy Grail, Brazil, Twelve Monkey, Fear and Loathing in Las Vegas gibi filmlerin yönetmeni Terry Gilliam’ın, ilk olarak 1998 yılında hayata geçirmek için kolları sıvadığı ancak devamını getiremediği The Man Who Killed Don Quixote projesinin çekimlerine tekrar başladığı öğrenildi.

Johnny Depp’in de rol alması planlanan ilk film 2000 yılında başlayan çekimlerin set ekipmanlarının sel baskınından zarar görmesi neticesinde sekteye uğramış, Don Kişot’u canlandıracak olan Jean Rochefort’un da hastalanması üzerine çekimler tamamen durmuştu. 18 yıldır hayata geçirilemeyen proje için Gilliam tekrar kolları sıvadı.

Bu arada 2002 yapımı bir belgesel olan Lost In La Mancha’da filmin çekimini engelleyen bu felaketler de kayıt altına alınmış olarak yayımlandı. Belgeselin 11 dalda adaylığı bulunurken 2 ödül de eve götürmüşlüğü var.

Filmin oyuncu kadrosunun kesin olmadığı öğrenilirken filmde Adam Driver, Jonathan Pryce, Olga Kurylenko ve Stellan Skarsgård‘ın yer alacağı öğrenildi.

Projenin başına gelen talihsizlikler 18 yıl sonra da pek bitmiş gibi durmuyor. Yeni çekimde Don Kişot’u canlandırması beklenen -yeni neslin Harry Potter serisinin Mr. Ollivander‘ı olarak tanıdığı- ünü aktör John Hurt, geçtiğimiz ay vefat etti. Ancak Gilliam‘ı bu vefat da vazgeçirecek gibi görünmüyor.

Terry Gilliam, filmle ilgili işbirliği içinde olduğunu hiçbir zaman duyurmamış olan Amazon Studios ile 2015’te yaptığı anlaşma sonrası Playlist sitesine verdiği röportajda: “Amazon ve benzerleri bununla ilgileniyor çünkü hala oluşum aşamasındalar. Onlar stüdyo sistemi gibi yıllardır bürokrasinin etrafında değiller ve yeni ve taze fikirlere açık insanlarla dolular. Yani bu böyle insanlarla çalışmak için güzel bir zaman” açıklamasında bulunmuştu.

Miguel de Cervantes y Saavedra (Kısaca Cervantes)’in en meşhur eseri Don Kişot‘un sinema uyarlaması olan ve Olga Kurylenko’nun hakkında “Ben Jacqui’yi canlandırıyorum. Onu tanımlaması biraz zor… Sorun çıkarmayı seven bir kız.”açıklaması yaptığı filmin hikayesi ise şöyle:

Sinema öğrencisi olan ve Don Quixote’un bir uyarlamasını çekmek isteyen bir genç olan Tony, filmi çekmek için çocukluğunu geçirdiği kasabaya döner. Filmin kasabada ve kasabalıda yarattığı değişik etkiyi fark ettikten sonra macera başlar…

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.