Fil’m Hafızası İstanbul’daki sinefilleri ve sanatseverleri özel gecelerle buluşturmayı sürdürüyor. Her ay farklı ve ilgi çekici bir tema üzerine ünlü bir konuğun ev sahipliğinde, eğlenceli yarışmalarla renklenen ‘Tematik Gece’ etkinliği, Nisan ayında en iyi yerli kısaları seyircilerle buluşturuyor.

Gösterimi yapılacak kısa filmlerin yönetmenlerinin ev sahipliğinde düzenlenecek etkinlik  13 Nisan Çarşamba akşamı Beyoğlu Bronx Pi Sahne’de gerçekleşecek.

biletix_665-272

Sosyal sinema platformu Fil’m Hafızası yeni Tematik Gece’sini Türkiye’den kısa filmlere ayırıyor. Yerli yönetmenlerin çektiği birbirinden lezzetli 6 kısa film “Yerli Yerinde” etkinliğinde sinefillerin beğenisine sunulacak olup, gösterilecek filmlerin yönetmenlerinin de katılımıyla filmler tartışılacak.

Karanlık Kutu ve 40 Haramiler fotoğrafçılarından Benek Özmez’in en özel anları kamerasıyla ölümsüzleştireceği bu özel gecenin mekân sponsorluğunu Bronx Pi Sahne, medya sponsorluğunu Bugünbugece üstlenirken, Yazane ve SinePlus Akademi etkinliğe proje desteği sağlıyor.

“Yerli Yerinde” biletlerini buradan temin edebilirsiniz. Tadına doyum olmayacak bu yerli film gecesi için satışa sunulan bilet sayısı 125 adetle sınırlıdır.

*Bilet Fiyatı: Tam 30 TL, Öğrenci 20 TL  (Numarasız oturma düzeni vardır)

PROGRAM
20:00 Fil’m Hafızası ile Açılış Konuşması
20:15 Kısa Film Gösterimi (1. Bölüm)
-Savaş Bölgesi 5’24”
-Bir Fincan Türk Kahvesi 8′
20:45 Savaş Bölgesi ve Bir Fincan Türk Kahvesi Üzerine Söyleşi
21:05 Kısa Film Gösterimi (2. Bölüm)
-Gri Bölge 7′
-Azad 16′
21:45 Gri Bölge ve Azad Üzerine Söyleşi
22:05 Kısa Film Gösterimi (3. Bölüm)
-Edifice 12’25”
-Çevirmen 23′
22:40 Edifice ve Çevirmen Üzerine Söyleşi
23:00 Kapanış

KISA FİLM SEÇKİSİ


savasbolgesi-1Savaş Bölgesi

Oğuzhan Kaya / 2015 / 5’24”
Kapitalist sistemin hayatlarımıza ne kadar etki ettiğini ve şirketler tarafından yönetilen “modern” savaşların getirdiği yıkımları işleyen film, bir ofisin rutin gününü anlatıyor.

 

 

Bir Fincan Türk Kahvesi
Nazlı Eda Noyan, Dağhan Celayir / 2013 / 8′
Yaşlı bir kadın ve küçük torunu bir masanın etrafında eski aile fotoğraflarına bakarlar. Yaşlı kadın, önceleri bu fotoğraflara bakmaya dirense de, geçmişin uyandırdıklarına direnemez. Bir fincan Türk kahvesi içimi boyunca, küçük yaşta evlendirilen bir kız çocuğunun hayata tutunuş hikâyesine tanık oluruz. Geçmişe ait fotoğraflar geçmişe dair duygularla kadının zihninde değişime uğrarken torunu ve bir fincan Türk kahvesi ile yaşlı kadın bugüne bağlanır.

gri-bolge

Gri Bölge
Derya Durmaz / 2015 / 7′
Bir genç kadının eski bir alışkanlığı, sinirleri bozulunca gülmesi, kendisini en yakından tanıyan insanın – annesinin, onun artık bakire olmadığını anlamasına yol açar. Aslında artık bekaretini yitiren, koşulsuz sevgiye dayanması gereken anne – kız ilişkisidir

Azad

 

Azad
Yakup Tekintangaç / 2015 / 16′
Küçük Azad, sokağa çıkma yasağıyla nasıl baş edecektir? Esarete karşı çocuk direnişinin 16 dakikalık yoğun hikâyesi.

 

 

 

Edifice

 

Edifice
Irmak Karasu / 2014 / 12’25”
Bir kadının bedenlerimize kazınmış toplumsal kurallara başkaldırışını incelikli koreografisiyle anlatan bir dans filmi.

 

 

Çevirmen

 

 

Çevirmen
Emre Kayiş / 2014 / 23′
15 yaşındaki Yusuf Suriye’den göçerek Türkiye’ye sığınmış ve sınırdaki kentlerden birinde yaşamaktadır. Yusuf, karşılaştığı acımasız dünyada kendi gücünü nasıl kullanacaktı?

 

 

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.