Fil’m Hafızası sinemaseverlerin birlikte sosyalleştiği, yeni deneyimler yaşayabildiği ortamlar yaratmaya ve sinemanın diğer sanat dallarıyla ilişkisini güçlendirerek, sinefilleri özel gecelerle buluşturmaya devam ediyor.

Her ay farklı ve ilgi çekici bir tema üzerine kısa filmler, ünlü bir konuğun ev sahipliği ve eğlenceli yarışmalarla renklenen #TematikGece etkinliğinin bu ayki teması dans. 2007 yılından beri faaliyet sürdüren ve #LindyHop dansını İstanbul’a ilk getiren İstanbul Lindy Hoppers’ın ev sahipliğinde düzenlenecek etkinlik için 25 Ocak Çarşamba akşamı saat 20:00’de Asmalımescit Dam’dayiz.

Bu kıpır kıpır gecede uluslararası festivallerde büyük ilgi uyandırmış dans temalı filmler izlenirken 20’lerin ve 30’ların dans kültürünü yaşatan İstanbul Lindy Hoppers, katılımcıların sorularını yanıtlayarak ve özel dans gösterisi sunarak geceye renk katacak.

İlker Ergin’in en özel anları kamerasıyla ölümsüzleştireceği gecenin klasikleşen yarışmalarından #SoundtrackQuiz de sinefillerin hafızalarını yoklayacak.

“O Zaman Dans! hosted by İstanbul Lindy Hoppers” biletlerini 26 Aralık Pazartesi itibariyle Biletix web sitesinden ve satış noktalarından temin edebilirsiniz. Bu özel etkinlik için biletler 90 adetle sınırlıdır.

Bilet Fiyatı: Tam 30 TL, Öğrenci 20 TL

Not: Filmler Türkçe ve İngilizce altyazılıdır.

KISA FİLM SEÇKİSİ

Home Alone (2013)

Adi Halfin / İsrail / 2’

İsrailli Batsheva dans topluluğunun tanıtım filmi geleneksel perspektif ve yer çekimine meydan okuyan koreografisi ile uluslararası alanda büyük bir başarıya imza atarak birçok film seçkisi ve festivalde kendine yer buldu.

This Was Our Song (2013)

Michael Lei / A.B.D. / 7’

Belgesel/röportaj şeklindeki bu filmde Marty Daniels, hayatından kesitleri dans tutkusu ile harmanlayarak bizlere anlatıyor.

Empty Nester (2013)

Tommy Chavannes / İngiltere / 4’

Hafıza ve yer arasındaki ilişkiyi dans yoluyla, yaşlıların bakış açısından göstermeyi amaçlayan projenin pilot filminde söylenen sözlerin jest ve vücut hareketlerine dönüşerek bir evin içerisindeki yansımasını izleyeceğiz.

Edifice (2014)

Irmak Karasu / Türkiye / 12’

Bir kadının bedenlerimize kazınmış toplumsal kurallara başkaldırışını incelikli koreografisiyle anlatan bir dans filmi.

 

Shunpo (2012)

Steven Briand / Fransa-Türkiye / 4’

Peki ya günlük hayat rutinimizden bir süreliğine uzaklaşabilsek neler olurdu? Bir adım, yalnızca tek bir adım bizi buradan binlerce kilometre öteye taşıyacak…

Deloras (2016)

Calvin Walker / A.B.D / 2’

Deloras, bir balerinin kankan dansçısına dönüşümünü, dansçının iç dünyasını izleyiciye aktararak anlatan bir hikâye.

Choros (2011)

Michael Langan -Terah Maher / A.B.D. / 13’

Bu deneysel kısa filmde dansçının (Terah Maher) her hareketi 32 katmana sahiptir ve bu görsel yankı tek bir kadını “kadınların korosu” haline getirir.

 

Abaddon (2015)

Rogerio Silva / İngiltere / 4’

İncil’de Şeytan’ın ve Cehennem’in adları olarak geçen Abaddon’ın ismini verdiği film, dört dakikalık bir dans performansıyla aşkı ve beraberindeki yıkımı tasvir ediyor. Yönetmen Rogerio Silva, “Abaddon”ı acı çekilen ve arınılan yer tanımıyla, aşkla özdeşleştirerek kullanıyor.

 

Ready to Surrender (2014)

Maceo Frost / İsveç / 5’

Renklerin yanılsama olduğunu düşünürsek aslında görünen her şey beyaz bir zemin üzerinde uyum içerisindedir. Renkler, duyular, hareketler… Doğru ritm bulunduğu sürece bu devam eder.

 

Glace Crevasse et Dérive (2014)

Chantal Caron / Kanada / 10’

Hayata ayak uydurmanın yolu olağan bir düzlem üzerindeki zıtlıklardan geçer. Fakat bu zıtlık da kendi içerisinde eş bir metronomu takip eder.

Casi (2015)

Casey Brooks / A.B.D. / 3’

Feminist sinemanın klasiklerinden Daisies (1966) filminden ilhamla ve doğaçlama olarak çekilen Casi, iki dansçı üzerinden basit hareketlerin farklı bağlamlara dönüşümünü, XXYYXX’in About You şarkısı eşliğinde aktarıyor.

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.