Yaklaşmakta olan sonbaharda film festivallerinin önünde bir engel olmayacak gibi gözüküyor. Venedik Film Festivali’nin ardından Telluride Film Festivali’nin de planladığı gibi Eylül ayında gerçekleşeceği duyuruldu.

Colorado’da düzenlenen Telluride Film Festivali pandemi ve ırkçılık karşıtı protestolara rağmen devam etme kararı aldı. Bu yıl 47. kez düzenlenecek olan festival 3 Eylül 2020 Perşembe günü başlayacak. 7 Eylül Pazartesi günü sona erecek olan festivalde bir günlük ücretsiz gösterim düzenlenecek.

Güvenlik önlemleri festivalin önceliği olacak.

Festival ekibi tarafından katılımcılara bir mektup gönderildi ve mektupta “Gerekli tüm güvenlik ayarlamalarıyla birlikte, sağlık taramaları ve insanlar arasında daha fazla alan sağlamak için fazladan bir gün içerecek güvenli ve neşeli bir ortam sağlamak için çalıştığımızı bildirmek için bugün sizinle iletişime geçiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Festivali neden iptal etmek istemediklerini de paylaştıkları mektupta açıklayan festival ekibi dünyanın karşı karşıya olduğu yıkımın farkında olduklarını ancak sinemanın iyileştirici gücüne inandıklarını belirtiyor. Organizatörler, olağanüstü güvenlik önlemleri uygulanacağının garantisini veriyor olsa da katılım sağlamak istemeyen herkesi anlayışla karşılıyor.

Cannes Film Festivali’nden sonra , Toronto ve New York Film Festivali‘nden hemen önce düzenlenen Telluride Film Festivali, diğer festivallere göre daha farklı bir atmosferde gerçekleşiyor. Büyük bir park alanında düzenlenen festivalde kırmızı halı veya fotoğraf çektirme alanları bulunmuyor.

Telluride Film Festivali‘nin geçen yılki organizasyonunda dünya prömiyerini yapan kiJudy” filmi Renée Zellweger’a En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandırmıştı. Ayrıca “Ford / Ferrari” ve “The Two Popes” filmleri de Oscar yarışına katılmadan önce dünya prömiyerlerini Telluride Film Festivali’nde yapmıştı.

Sonbahar sezonun önemli festivallerinden olan Telluride ve Venedik film festivalinin planlandığı tarihte düzenlenmesi diğer festivaller için de umut ışığı oldu.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.