‘İki Dil Bir Bavul’, ‘Babamın Sesi’ , ‘Başgan’ gibi filmlerle tanıdığımız ödüllü yönetmen Orhan Eskiköy’ün son filmi ‘Taş’, uluslararası prömiyerini Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nde yapacak.

30 Haziran-8 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin East of The West bölümünde yarışacak 12 film arasında yer alan film, Orhan Eskiköy’ün senaryosunu yazdığı ve tek başına yönettiği ilk kurmaca film. Taş, çocukların bir anda ortadan kaybolduğu ıssız bir dağ köyünde geçiyor ve 20 yıl sonra köye gelen bir gencin yarattığı gizemin peşine düşüyor.

Başarılı yönetmenin son filmi ‘Taş’, bir kaybın hikâyesini anlatan belgesel film olarak Türkiye’de izleyiciyle buluştu. Nisan ayında düzenlenen İstanbul Film Festivali boyunca en çok konuşulan, üzerine düşünülen filmlerden biri olmuştu.

Orhan Eskiköy: “Babamın Sesi filminde, o sınıftan çıkan, büyüyüp, hayata katılan çocukların hikâyesini anlattım. Orada Hasan isimli kayıp, akıbeti belirsiz bir çocuk vardı. Bu çocuk politize olarak, dağa çıkmıştı. Bu filmde Hasan eve geri dönüyor. Ancak kimliksizleşmiş, benliğini kaybetmiş, bir duruma geliyor. Yapmaya çalıştığım sinemada filmler birbirine pencereler açıyor, birbirini görüyor. Son filmi anlamak için birinin içinden diğerine bakmanız gerekiyor. Bu film de diğer iki filmin devamı fakat Taş’ta biraz da inanç üzerinde duruyorum. Hayatta kim olduğunuz neye inandığınıza bağlı olarak değişiyor. Kıbrıs’tayız ve Kıbrıslı Türklerin kim olduğunu neye inandıkları belirleyecek. Bir kısmına bakarsanız biz Türkiye’den geliyoruz diyor. Kültürel kodlara, değişim ve dönüşüme baktığım zaman aklıma topografik olarak şöyle sorular geliyor. Acaba ana kara Kıbrıs’ın bağlı olduğu karaydı da Anadolu’dan mı koptu, yoksa hiç mi bağlantıları olmadı diye düşündüm. İşte neye inandığınıza bağlı olarak, kimliğiniz, adınız tavrınız, düşünceniz değişiyor. Ben ‘Taş’ta bunu anlatıyorum.” diyerek filmi anlatmıştı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.