Tarantino kült filmi Reservoir Dogs’un 25. yıl dönümünde filmin kamera arkasına dair bilinmeyenleri paylaştı.

Geçtiğimiz haftalarda yapılan Tribeca Film Festivali sırasında Quentin Tarantino ve Reservoir Dogs ekibi Steve Buscemi, Michael Madsen, Tim Roth ve Harvey Keitel filmin 25. yıl dönümünde bir araya geldiler. Tarantino, Mr. White, Mr. Orange, Mr. Blonde, Mr. Pink ve  Mr. Brown’nun şiddet ve trajedi dolu öyküsü Reservoir Dogs hakkında bilinmeyenleri anlattı.

1- Film 35 günde ve 30.000$ gibi oldukça düşük bir bütçe ile çekilmiş. Filmin Mr.White’ı Harwey Keitel yapımcılık görevini sonradan üstlense bile Tarantino ilk sınırlarının dışına fazla çıkmamış. Filmin çoğunun geçtiği depo ve Mr.Orange’ın evi aslında aynı binanın içindeymiş.

2-Prova süreçlerinin hadidden fazla ve yoğun olmasından şikayetçi olan ekibin aksine Tarantino, Hollywood’un hiç de alışık olmadığı bu çalışma sürelerini özellikle ayarlamış. Bunun altında Tarantiono’nun Reservoir Dogs’ u tiyatro oyununa dönüştürme hayali yatıyormuş. Yani filmi asla beyaz perdede izlememiş, hikayeyi de klasik bir Amerikan oyunu olarak biliyor olabilirdik.

3-1992’de henüz Tarantino ile tanışmamış olan sinema seyircisi tabii ki 2017 seyircisi kadar dayanıklı değildi. Filmin ilk gösteriminde  33 kişi salonu terk etmiş, en azından Tarantino’nun sayabildiği kadarıyla.

4. Tarantino, filmde Steve Buscemi‘nin canlandırdığı Mr.Pink rolünü ilk başta kendisi için yazmış. Buscemi oyun okuması için geldiğinde de kendisinin Mr.Pink’i oynayacağını da üstüne basarak söylemiş. Ancak sonrasında işlerin nasıl değişip de Buscemi’nin rolü aldığını hala bilmiyoruz. Tarantino kendisine daha küçük bir rol olan Mr. Brown’u alırken, aslında Mr.Pink için yazılmış olan filmin başındaki Madonna’nın Like a Virgin şarkısının anlatıldığı tiradı kendisine saklamış.

5- Michael Madsen‘nin, bir polise işkence etmeden önce ısınmak için başladığı Stuck in the Middle With You şarkısındaki dans performansı tamamen spontane gelişmiş.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.