süüüüüt

Süt… Tüm memeli hayvanların ve insanların dişileri tarafından, çocukları beslemek için üretilen o sihirli içecek. Bebekliğimizin ilk birkaç ayında tek besin kaynağımız oydu. Sonrasında annelerimiz tarafından her gün içmemizin istendiği bir içecek oldu. Kimimiz bu zorlamayı sevmeyip onu içmeyi reddettik, kimimiz bir dikişte, lıkır lıkır bitiriverdik. Büyüdükçe daha az içmeye başlasak da hep hayatımızın içinde oldu. Kâh peynir, yoğurt gibi türevleriyle, kâh kahvemizi hafifletmesiyle, kâh da mısır gevreği eşlikçisi olarak… Gün geldi, bebeğimiz oldu ve kendimiz/eşimiz bu gizemli sıvıyı üreterek onun ilk gıdasını almasını sağladık.

Hayat bir döngü hâlinde devam ederken süt de onun ayrılmaz bir parçası. Fil’m Hafızası olarak bizler de, 21 Mayıs Dünya Süt Günü dolayısıyla bu hayati içeceği onurlandırmak istedik. Bunun için sinema tarihinde enteresan bir yolculuğa çıktık. Sütün önemli bir yer tuttuğu, kilit bir sahnesinde sütün geçtiği veya bize bir şekilde sütü çağrıştıran filmleri belirleyip farklı denemeler kaleme aldık.

Yazılarımızı okurken mümkünse bir bardak süt alın yanınıza. Ama sek olsun, başka malzemelerle karıştırmayın ki sütün o enfes kokusunu ve tadını tamamen duyumsayın. Hazır mısınız, süt kokan bir yolculuğa çıkmaya? (Artun Bötke)

Artun Bötke

Dilan Salkaya

Ebru Çavuşoğlu

Elif Bulut

Mustafa Koca

Sezen Sayınalp

Sinem Dinçer

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.