Dünya prömiyerini 2020 Sundance Film Festivali’nde yapan, eleştirmenler tarafından oldukça beğeni toplayan ‘’Büyük Jüri Ödülü’’ adayı  Miss Juneteenth’ten ilk fragman yayınlandı.


Doretha’s Blues, Red, Carry Me Home gibi kısa filmleriyle tanıdığımız Channing Godfrey’in Sundance Film Festivali’nde büyük ilgi gören, Mart ayında ise SXSW Film Festivali‘nde Louis Black “Lone Star” ödülünü kazanan ilk uzun metrajlı dram filmi Miss Juneteenth, bir anne ve ergenliğe adım atmış asi kızının hikayesine odaklanırken, ikilinin çatışmasını konu alıyor.

Bekar bir anne olan Turquoise Jones, asi genç kızı Kai’yi tek başına büyütmeye çalışır. Eski bir güzellik kraliçesi olan ve Miss Juneteenth ünvanını (Özgürlük Bildirisi’nden iki yıl sonra Teksas’taki kölelerin serbest bırakıldığını anan bir ünvan) alan Turquoise’ın tacı, daha iyi bir yaşam hayalinin başlangıcından ziyade; yaşamında zirve olur ve hayatı kendisine verilen unvanın vaat ettiği kadar güzel olmaz. Yaşamında birçok hata yapan Turquoise, bunlardan ders alarak hatalarını telafi etmeye çalışır. Turquoise umut ettiği yaşamı, kızı Kai üzerinden gerçekleştirmeye çalışır. Kai,başka bir ideali olmasına rağmen annesinin baskısıyla yarışmaya katılır. Turquoise, kızını kendi yaptığı hataları tekrarlamasını önlemek için onu yarışmaya kendi hazırlar.

Filmin başrollerini 42, Shame, American Violet gibi yapımlarla tanınan Nicole BeharieThe Vampire Diaries, How To Get Away With Murder yapımlarında yer alan Kendrick Sampson ve Alexis Chikaeze üstleniyor. Oyuncu kadrosunda Lori Hayes, Marcus M. Mauldin, Liz Mikel, Akron Watson, Phyliss Cicero gibi isimler de yer alıyor.

Pandemi nedeniyle birçok sinema faaliyetinin iptal edilmesi ve ertelenmesiyle birlikte; filmin, 19 Haziran 1865’te Teksas’taki köleliğin kaldırılmasının anıldığı kurtuluş ilanı günü ve Miss Juneteenth güzellik yarışmasının yapıldığı Amerikan tatilinde, dijital ortamda yayınlanması bekleniyor.

Tuluhan Sena Y.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.