Bu yıl 23 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek Sundance Film Festivali‘nin programı belli oldu. 

Heyecan verici bir seçkisiye sahip olan festivalde 118 film yer alıyor. Yılın bağımsız yapımlarını göreceğimiz festivalde pek çok film dünya prömiyerini gerçekleştirecek.  

27 Ülke 118 Film 

Bu seneki festival programında 27 ülkeden 118 film yer alıyor. Bu filmlerin % 44’ü ilk kez bir uzun metraja imza atan yönetmenlere ait. Yarışma bölümlerindeki 56 filmin yüzde 46’sı kadın yönetmenlerin imzasını taşırken, LBGTİ+ yönetmenlerin çektiği filmlerin oranı yüzde 12.

Dünya Prömiyerini Sundance Film Festivali’nde Yapacak Filmler 

Dünya prömiyerlerini Sundance’te yapacak olan filmlerin başında Dee Rees’in yönetmen koltuğunda oturduğu Ethan Hawke’ın Nikola Tesla’ya hayat verdiği Tesla, Six Feet  ile adını duyurmuş Alan Ball’un imzasını taşıyan Uncle Frank, Force Majeure’nin Julia Louis-Dreyfus ve Will Ferrell’lı yeniden çevrimi olan Downhill, iki efsane Olivia Colman ve Anthony Hopkins’i bir araya getiren The Father, Julie Taymor’ın Gloria Steinem biyografisi The Glorias ve Viggo Mortensen’ın yönettiği Falling geliyor. Çıkışlarını Sundance’de yapan Miranda July, Sean Derkin, Benh Zeitlin, Justin Simien, Eliza Hittman gibi sinemacılar da bu sene yeni filmleriyle festivalde yer alacak.

Oscar İçin Yarışacak Belgeseller Festival Seçkisinde 

Senenin en çok konuşulan belgeselleri Sundance’de  sinemaseverlerle buluşturacak  2020 Oscarları için adı geçen belgesellerin büyük bölümü Sundance’te gösterilecek. Programdaki dikkat çekici yapımlar filmler arasında  Disclosure: Trans Lives On Screen, Crip Camp, The Dissidant, Welcome to Chechnya öne çıkıyor. 

Festivalde “Açılış Filmi” Yok 

Sundance Film Festivali’nde her sene olduğu gibi bu sene de “Açılış Filmi” yok. Bunun yerine “İlk Gün” başlığı altında birden fazla filmle açılış yapılacak. Bu filmler Bad Hair, Miss Americana, Cuties, The Painter and the Thief, The Perfect Candidate ve Crit Camp.

Kısalar ve New Frontier seçkilerinde yer alacak filmler önümüzdeki günlerde açıklanacak.

2020 Sundance Film Festivali Programı 

Amerikan Sineması Kurmaca Yarışması

The 40-Year-Old Version

Yönetmen: Radha Blank

Oyuncu Kadrosu: Radha Blank, Peter Kim, Oswin Benjamin, Reed Birney, Imani Lewis, T.J. Atoms

Blast Beat

Yönetmen: Esteban Arango

Oyuncu Kadrosu: Moises Arias, Mateo Arias, Daniel Dae Kim, Kali Uchis, Diane Guerrero, Wilmer Valderrama

Charm City Kings

Yönetmen: Angel Manuel Soto

Oyuncu Kadrosu: Jahi Di’Allo Winston, Meek Mill, Will Catlett, Teyonah Parris, Donielle Tremaine Hansley, Kezii Curtis

Dinner in America

Yönetmen: Adam Rehmeier

Oyuncu Kadrosu: Kyle Gallner, Emily Skeggs, Pat Healy, Griffin Gluck, Lea Thompson, Mary Lynn Rajskub

The Evening Hour

Yönetmen: Braden King

Oyuncu Kadrosu: Philip Ettinger, Stacy Martin, Cosmo Jarvis, Michael Trotter, Kerry Bishé, Lili Taylor

Farewell Amor

Yönetmen: Ekwa Msangi

Oyuncu Kadrosu: Ntare Guma Mbaho Mwine, Zainab Jah, Jayme Lawson, Joie Lee, Marcus Scribner, Nana Mensah

Minari

Yönetmen: Lee Isaac Chung

Oyuncu Kadrosu: Steven Yeun, Han Yeri, Youn Yuh Jung, Will Patton, Alan Kim, Noel Kate Cho.

Miss Juneteenth

Yönetmen: Channing Godfrey Peoples

Oyuncu Kadrosu: Nicole Beharie, Kendrick Sampson, Alexis Chikaeze, Lori Hayes, Marcus Maudlin.

Never Rarely Sometimes Always

Yönetmen: Eliza Hittman

Oyuncu Kadrosu: Sidney Flanigan, Talia Ryder, Théodore Pellerin, Ryan Eggold, Sharon Van Etten

Nine Days

Yönetmen: Edson Oda

Oyuncu Kadrosu: Winston Duke, Zazie Beetz, Benedict Wong, Bill Skarsgård, Tony Hale, David Rysdahl. . Dolby Institute Fellowship

Palm Springs

Yönetmen: Max Barbakow

Oyuncu Kadrosu: Andy Samberg, Cristin Milioti, J.K. Simmons, Meredith Hagner, Camila Mendes, Peter Gallagher

Save Yourselves!

Yönetmen: Alex Fischer, Eleanor Wilson

Oyuncu Kadrosu: Sunita Mani, John Reynolds, Ben Sinclair, Johanna Day, John Early, Gary Clark

Shirley

Yönetmen: Josephine Decker

Oyuncu Kadrosu: Elisabeth Moss, Michael Stuhlbarg, Odessa Young, Logan Lerman.

Sylvie’s Love

Yönetmen: Eugene Ashe

Oyuncu Kadro

Wander Darkly

Yönetmen: Tara Miele

Oyuncu Kadrosu: Sienna Miller, Diego Luna, Beth Grant, Aimee Carrero, Tory Kittles, Vanessa Bayer

Zola

Yönetmen: Janicza Bravo

Oyuncu Kadrosu: Taylour Paige, Riley Keough, Nicholas Braun, Colman Domingo

Amerikan Sineması Belgesel Yarışması

A Thousand Cuts

Yönetmen: Ramona S. Diaz

Bloody Nose, Empty Pockets

Yönetmenler: Bill Ross, Turner Ross

Boys State

Yönetmenler: Jesse Moss, Amanda McBaine

Code for Bias

Yönetmen: Shalini Kantayya

The Cost of Silence

Yönetmen: Mark Manning

Crip Camp

Yönetmenler: Nicole Newnham, Jim LeBrecht

Dick Johnson Is Dead

Yönetmen: Kirsten Johnson

Feels Good Man

Yönetmen: Arthur Jones

The Fight

Yönetmenler: Elyse Steinberg, Josh Kriegman, Eli Despres

Mucho Mucho Amor

Yönetmenler: Cristina Costantini, Kareem Tabsch

Spaceship Earth

Yönetmen: Matt Wolf

Time

Yönetmen: Garrett Bradley

Us Kids

Yönetmen: Kim A. Snyder

Welcome to Chechnya

Yönetmen: David France

Whirlybird

Yönetmen: Matt Yoka

Dünya Sineması Kurmaca Yarışması

 Charter

(İsveç)

Yönetmen: Amanda Kernell

Oyuncu Kadrosu: Ane Dahl Torp, Troy Lundkvist, Tintin Poggats Sarri, Sverrir Gudnasson, Eva Melander, Siv Erixon

Cuties

(Fransa)

Yönetmen: Maïmouna Doucouré

Oyuncu Kadrosu: Fathia Youssouf, Médina El Aidi-Azouni, Esther Gohourou, Ilanah Cami-Goursolas, Myriam Hamma, Maïmouna Gueye

Exil

(Almanya-Belçika-Kosova)

Yönetmen: Visar Morina

Oyuncu Kadrosu: Mišel Matičević, Sandra Hüller

High Tide

(Arjantin)

Yönetmen: Verónica Chen

Oyuncu Kadrosu: Gloria Carrá, Jorge Sesán, Cristian Salguero, Mariana Chaud, Camila Fabbri, Héctor Bordoni

Jumbo

(Fransa-Lüksemburg-Belçika)

Yönetmen: Zoé Wittock

Oyuncu Kadrosu: Noémie Merlant, Emmanuelle Bercot, Sam Louwyck

Luxor

(Mısır-Birleşik Krallık)

Yönetmen: Zeina Durra

Oyuncu Kadrosu: Andrea Riseborough, Karim Saleh, Michael Landes, Sherine Reda, Salima Ikram, Shahira Fahmy

Possessor

(Kanada-Birleşik Krallık)

Yönetmen: Brandon Cronenberg

Oyuncu Kadrosu: Andrea Riseborough, Christopher Abbott, Rossif Sutherland, Tuppence Middleton, Sean Bean, Jennifer Jason Leigh

Sin Señas Particulares

(Meksika-İspanya)

Yönetmen: Fernanda Valadez

Oyuncu Kadrosu: Mercedes Hernández, David Illescas, Juan Jesús Varela, Ana Laura Rodríguez, Laura Elena Ibarra, Xicoténcatl Ulloa

Summer White – Blanco de Verano

(Meksika)

Yönetmen: Rodrigo Ruiz Patterson

Oyuncu Kadrosu: Adrián Rossi, Sophie Alexander-Katz, Fabián Corres.

Surge

(Birleşik Krallık)

Yönetmen: Aneil Karia

Oyuncu Kadrosu: Ben Whishaw, Ellie Haddington, Ian Gelder, Jasmine Jobson

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

(Lesotho-Güney Afrika-İtalya)

Yönetmen: Lemohang Jeremiah Mosese

Oyuncu Kadrosu: Mary Twala Mhlongo, Jerry Mofokeng Wa Makheta, Makhoala Ndebele, Tseko Monaheng, Siphiwe Nzima

Yalda, a Night for Forgiveness

(İran-Fransa-Almanya-İsviçre)

Yönetmen: Massoud Bakhshi

Oyuncu Kadrosu: Sadaf Asgari, Behnaz Jafari, Babak Karimi, Fereshteh Sadr Orafaee, Forough Ghajebeglou, Fereshteh Hosseini

Dünya Sineması Belgesel Yarışması

Acasa, My Home

(Romanya-Almanya-Finlandiya)

Yönetmen: Radu Ciorniciuc

The Earth Is Blue as an Orange

(Ukrayna-Litvanya)

Yönetmen: Iryna Tsilyk

Epicentro

(Avusturya-Fransa-ABD)

Yönetmen: Hubert Sauper

Influence

(Güney Afrika-Kanada)

Yönetmenler: Diana Neille, Richard Poplak

Into the Deep

(Danimarka)

Yönetmen: Emma Sullivan

The Mole Agent

(Şili)

Yönetmen: Maite Alberdi

Once Upon a Time in Venezuela

(Venezuela-Birleşik Krallık-Brezilya-Avusturya)

Yönetmen: Anabel Rodríguez Ríos

The Painter and the Thief

(Norveç)

Yönetmen: Benjamin Ree

The Reason I Jump

(Birleşik Krallık)

Yönetmen: Jerry Rothwell

Saudi Runaway

(İsviçre)

Yönetmen: Susanne Regina Meures

Softie

(Kenya)

Yönetmen: Sam Soko

The Truffle Hunters

(İtalya-ABD-Yunanistan)

Yönetmenler: Michael Dweck, Gregory Kershaw

NEXT

Beast Beast

Yönetmen: Danny Madden

Oyuncu: Shirley Chen, Will Madden, Jose Angeles, Courtney Dietz, Daniel Rashid

Black Bear

Yönetmen: Lawrence Michael Levine

Oyuncu Kadrosu: Aubrey Plaza, Christopher Abbott, Sarah Gadon

I Carry You With Me

(ABD-Meksika)

Yönetmen: Heidi Ewing

Oyuncu Kadrosu: Armando Espitia, Christian Vázquez, Michelle Rodríguez, Ángeles Cruz, Arcelia Ramírez, Michelle González.

The Killing of Two Lovers

Yönetmen: Robert Machoian

Oyuncu Kadrosu: Clayne Crawford, Sepideh Moafi, Chris Coy, Aver Pizzuto, Arri Graham, Ezra Graham.

La Leyenda Negra

Yönetmen: Patricia Vidal Delgado

Oyuncu Kadrosu: Monica Betancourt, Kailei Lopez, Irlanda Moreno, Justin Avila, Sammy Flores, Juan Reynoso

The Mountains Are a Dream That Call to Me

Yönetmen: Cedric Cheung-Lau

Oyuncu Kadrosu: Sanjay Lama Dong, Alice Cummins

Omniboat: A Fast Boat Fantasia

Yönetmenler: The Daniels, Hannah Fidell, Alexa Lim Haas, Lucas Leyva, Olivia Lloyd, Jillian Mayer, The Meza Brothers, Terence Nance, Brett Potter, Dylan Redford, Xander Robin, Julian Yuri Rodriguez, Celia Rowlson-Hall

Oyuncu Kadrosu: Mel Rodriguez, Finn Wolfhard, Casey Wilson, Adam Devine, Jessica Williams, Robert Redford

Some Kind of Heaven

Yönetmen: Lance Oppenheim

Spree

Yönetmen: Eugene Kotlyarenko

Oyuncu Kadrosu: Joe Keery, Sasheer Zamata, David Arquette, Kyle Mooney, Mischa Barton, Josh Ovalle

Summertime

Yönetmen: Carlos Lopez Estrada

Oyuncu Kadrosu: 19 Get Lit Poets

Midnight

Amulet

(Birleşik Krallık)

Yönetmen: Romola Garai

Oyuncu Kadrosu: Carla Juri, Alec Secareanu, Imelda Staunton, Angeliki Papoulia

Bad Hair

Yönetmen: Justin Simien

Oyuncu Kadrosu: Elle Lorraine, Vanessa Williams, Jay Pharoah, Lena Waithe, Blair Underwood, Laverne Cox

His House

(Birleşik Krallık)

Yönetmen: Remi Weekes

Oyuncu Kadrosu: Wunmi Mosaku, Sope Dirisu, Matt Smith

Impetigore

(Endonezya)

Yönetmen: Joko Anwar

Oyuncu Kadrosu: Tara Basro, Marissa Anita, Christine Hakim, Ario Bayu, Asmara Abigail

The Night House

Yönetmen: David Bruckner

Oyuncu Kadrosu: Rebecca Hall, Sarah Goldberg, Stacy Martin, Evan Jonigkeit, Vondie Curtis-Hall

The Nowhere Inn

Yönetmen: Bill Benz

Oyuncu Kadrosu: Annie Clark, Carrie Brownstein

Relic

(Avustralya)

Yönetmen: Natalie Erika James

Oyuncu Kadrosu: Emily Mortimer, Robyn Nevin, Bella Heathcote

Run Sweetheart Run

Yönetmen: Shana Feste

Oyuncu Kadrosu: Ella Balinska, Pilou Asbaek, Clark Gregg

Scare Me

Yönetmen: Josh Ruben

Oyuncu Kadrosu: Aya Cash, Josh Ruben, Chris Redd, Rebecca Drysdale.

Spotlight

And Then We Danced

(İsveç, Gürcistan, Fransa)

Yönetmen: Levan Akin

Oyuncu Kadrosu: Levan Gelbakhiani, Bachi Valishvili, Ana Javakhishvilli, Kakha Gogidze, Anano Makharadze

The Assistant

Yönetmen: Kitty Green

Oyuncu Kadrosu: Julia Garner, Matthew Macfadyen, Makenzie Leigh, Kristine Froseth, Jon Orsini, Noah Robbins.

The Climb

Yönetmen: Michael Covino

Oyuncu Kadrosu: Kyle Marvin, Michael Covino, Gayle Rankin, Talia Balsam, George Wendt, Judith Godrèche.

Collective

(Romanya, Lüksemburg)

Yönetmen: Alexander Nanau

Oyuncu Kadrosu: Catalin Tolontan, Mirela Neag, Razvan Lutac, Tedy Ursuleanu, Vlad Voiculescu, Camelia Roiu

Ema

(Şili)

Yönetmen: Pablo Larraín

Oyuncu Kadrosu: Mariana Di Girolamo, Gael García Bernal, Santiago Cabrera.

La Llorona

(Guatemala, Fransa)

Yönetmen: Jayro Bustamante

Oyuncu Kadrosu: María Mercedes Coroy, Sabrina De La Hoz, Julio Diaz, Margarita Kénefic, Juan Pablo Olyslager, Ayla-Elea Hurtado

The Perfect Candidate

(Almanya, Suudi Arabistan)

Yönetmen: Haifaa Al Mansour

Oyuncu Kadrosu: Mila Alzahrani, Dhay, Khalid Abdulrahim, Shafi Al Harthy

Kids

Binti

(Belçika)

Yönetmen: Frederike Migom

Oyuncu Kadrosu: Bebel Tshiani Baloji, Mo Bakker, Joke Devynck, Baloji, Caroline Stas, Noa Jacobs

Come Away

(Birleşik Krallık-ABD)

Yönetmen: Brenda Chapman

Oyuncu Kadrosu: Angelina Jolie, David Oyelowo, Jordan Nash, Keira Chansa, Reece Yates, Michael Caine

Timmy Failure: Mistakes Were Made

Yönetmen: Tom McCarthy

Oyuncu Kadrosu: Winslow Fegley, Ophelia Lovibond, Wallace Shawn, Craig Robinson, Kyle Bornheimer

Kaynak: Sundance Institute 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.