Özel DosyaSinema Yazıları

Şubattan Marta Buluşma Noktamız: 2018 !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali

Yeni başladığımız 2018 yılı, kapılarını henüz açmışken geçtiğimiz yılın en öne çıkan filmlerinden yılların eskitemediği kült filmlere, pek çok festivalde yer almış 100’ü aşkın film, bu yıl 17.’si düzenlenen !f İstanbul Bağımsız Film Festivali’nde sinemaseverleri bir araya getiriyor. Festivalin yenilenen yüzü, bu yıl Keş!f, Aşk ve Başka Bir Dünya, Oyun, !f Kült, Gökkuşağı ve genişleyen başlıklarla toplam 13 kategori ve sohbetler, atölyeler, küçük müdahaleler başlıklarıyla çeşitli etkinliklerden oluşuyor.

Sinemanın, bireysel bir etkinliğin ötesine geçip sinemaseverleri buluşturduğu, dünyaca ünlü yapımların yeniden farklı bakış açılarıyla yorumlanma olanağı bulduğu festival, 15 Şubat’tan itibaren İstanbul’da başlayacak. Genişleyen içeriğiyle farklı coğrafyaların ve ekollerin yapımlarını yansıtan film şeritleri, mart ayında Ankara ve İzmir’e uzanacak. Festivalin içeriğine baktığımızda konularına göre cinsiyeti, ırk ayrımcılığını ve şiddeti protesto ederken adaleti ve barışı savunan filmlerin, dünya gündemi doğrultusunda ağırlıklı olarak yer aldığını görüyoruz. Dileriz sinema, renk, cinsiyet, milliyet, ekonomik durum ve daha nice ayrımı gözetmeksizin insan olan herkes için yalnızca bir beyazperde değil, aynı zamanda tüm dünyayı kucaklayan beyaz bir bayrak olur.

Koltuklarımızda yer almadan önce ekibimizin şubat ayından marta tüm sinemaseverlerin buluşma noktası olan !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nden sizler için oluşturduğu seçki listesine gelin göz atalım.

Yağmur Karagöz

Burcu Keskin

Atakan Özkan

Rabia Elif Özcan

Özlem Yenilmez

Şura Aydın

Ezgi Ulukoca

Yorum yaz