Defalarca Oscar’a layık görülen usta yönetmen Steven Spielberg’ün yeni filmi Bridge of Spies‘ın ilk fragmanı yayınlandı. Filmin senaristliğini ise Coen Kardeşler ve Matt Charman üstlenirken başrolde Tom Hanks yer alıyor. Oscarlı Hanks’in yanı sıra film, usta aktör Alan Alda, Amy Ryan, Austin Stowell, Mark Rylance, Billy Magnussen, Sebastian Koch gibi isimleri buluşturuyor.

 

indir

 

Tom Hanks ve Steven Spielberg İşbirliğini Özleyenlere

İster Saving Private Ryan, Catch Me If You Can gibi kamera önü projeleri olsun, ister Band of Brothers ve The Pacific’te olduğu gibi sadece prodüktörlük yapsınlar, Steven Spielberg ve Tom Hanks ortaklığı daima Hollywood’un en başarılı ve ödül kazandıran işbirliklerinden oldu. Zaten Hanks ve Spielberg de birlikte çalışmayı fazlasıyla eğlenceli buluyor. Spielberg aktörün ”Aklında her zaman bin tane fikir oluşunu ve diğer insanlardan gelen binbir türlü fikre açık oluşunu” överken Tom Hanks de ünlü yönetmenle birlikte böyle ”Taze materyaller üzerinde çalışmanın piyangoyu kazanmak gibi bir şey” olduğunu söylüyor. En son 2004 yılında The Terminal’de birlikte çalışan ikili, şimdi de Soğuk Savaş’ın gizemli karmaşıklıklarını çözmeyen çalışan bir filmle, Birdge of Spies ile karşımızda.

Filmin Konusu;

Drama – gerilim türündeki filmde CIA tarafından işe alınan Brooklyn’li avukat James Donovan’ın (Tom Hanks) Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği’nin uçağını düşüren pilot Francis Gary Powers’ı kurtarmaya çalışması anlatılıyor. 1960 yılında Donovan, Sovyet Rusya’nın elindeki Amerikan U-2 pilotunu kurtarabilmek için bir mahkum değiş tokuşunun pazarlıklarını yürütmek zorunda kalıyor. Gerçek olaylardan esinlenen filmde, her şeyini riske atan bir adamın başından geçenlerin ve kişisel yolculuğunun hikayesinin anlatıldığını söyleyebiliriz.

Fragmanı dikkate alarak konuşursak film, politika ve tutsaklıkla ilgili birçok entrika barındırıyor. Spielberg’ün Munich gibi bazı dram filmlerinde kullandığı bir taktikle, bir ‘esas’ aktör kullanıp kadronun geri kalanını çok da bilinmeyen oyunculardan oluşturduğu dikkatlerden kaçmıyor. Ayrıca uzun süredir Spielberg’le işbirliği yapan bir başka ismin, görüntü yönetmeni Janusz Kaminski’nin de Bridge of Spies‘ta harikulade bir sinematografiyle izleyiciyi şaşırtacağını söyleyebiliriz.

Film ilk olarak Birleşik Krallık’ta 9 Ekim 2015’te gösterime girecek.

Fragman için;

 

 

Hazırlayan: İrem Güller – Gülfem Kıroğlu

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.