Traffic, Ocean’s Eleven gibi filmlerin yönetmeni Steven Soderbergh, karantina sürecinde 1989 yapımı filmi “Sex, Lies and Videotape” için bir devam filmi niteliğinde yeni bir senaryo yazdı. Korona virüsünden dolayı eve kapanan yönetmen, bu süreçte iki farklı senaryo daha yazdığını açıkladı.

 

Steven Soderbergh’ün “Sex, Lies and Videotape” filminden bir kare.

Korona virüsü pek çok yönetmen ve senaristle birlikte Steven Soderbergh‘ü de daha üretken hale getirmeye başladı. Uzun süredir virüse karşı önlem almak amacıyla eve kapanan Soderbergh, bir YouTube programında izleyicilerden gelen soruları yanıtladı. Karantina sürecini New York’ta geçiren yönetmen, gelecek projelerinin sorulması üzerine “Sex, Lies ve Videotape” filminin devamı niteliğinde bir senaryo yazdığını belirtti. Soderbergh, düşük bütçeli ve ilk filmi olmasına rağmen Cannes Film Festivali‘nden Altın Palmiye ile dönmeyi başaran Sex, Lies ve Videotape 2 filmi ile ilgili şöyle konuştu:

“Karantina sürecinde, 1985 yazından beri yazdıklarımdan daha uzun süre yazdım. New York’ta karantina başladığında, düzenli ve aklıselim kalmak için yazmaya karar verdim, yazmaya geri dönmeliyim diye düşündüm. Karantinanın ilk altı ya da yedi haftasında üç farklı senaryo yazdım: Bunlardan biri önceden yazdığım senaryoyu yeniden yazma, bir tanesi orijinal senaryo ve bir tanesi de bir romanın uyarlaması şeklinde oldu. Bunlardan orijinal olanı “Sex, Lies ve Videotape”in devamı niteliğindeydi. Bir süredir aklımı kurcalayan bir fikirdi bu ve sanırım geri dönmenin bir yolunu buldum; bu yüzden yazdım ve filmi yapmak istiyorum.”

Gösterime girdiği 1989 yılında büyük başarı elde eden film, bağımsız sinema adına da önemli bir konum elde etmişti. Soderbergh’ün düşük bütçeli olmasına rağmen Cannes Film Festivali’nden Altın Palmiye ile dönmeyi başaran Sex, Lies ve Videotape filmi; bağımsız sinema adına önemli bir yerde durmasıyla hala adından söz ettirmeye devam ediyor. Evlilik, kardeşlik ilişkileri ve cinsellik üzerine pek çok şey anlatan film, 1990’ların bağımsız sinema hareketinin lideri olması açısından önem taşıyor. Bu açıdan günümüzde de konuşulan filmler arasında yer alan Sex, Lies and Videotape’in devam filmi şimdiden merakla bekleniyor.

Soderbergh Uyarlama Senaryoları Hakkında Konuştu

Öte yandan Soderbergh yaptığı açıklamada, karantina sırasında yazdığı uyarlanmış senaryoların, “Ocean’s 13”ün yazarının yazdığı bir dizi suç romanından birincisi olan David Levien’in “City Of The Sun”ına dayandığını açıkladı:

“David’e birkaç yıl önce bu karakterin etrafında yazdığı dört romandan ilkinin senaryo uyarlamasını yapabilir miyim diye sormuştum. O da ‘tabii ki’ demişti ve yazmaya başlamıştım. Sonra durdum ama karantina sürecinde tekrar yazmaya devam ettim ve bitirdim. Neler olacağını şimdi göreceğiz ama kitap harika.”

 

Serap ILGIN | Fil’m Hafızası

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.