2018 yılında seyirciyle buluşan ”BlacKkKlansman”  filmiyle 91. Oscar Ödülleri’nde En İyi Uyarlama Senaryo dalında ilk Oscar’ını kazanan usta yönetmen Spike Lee’nin merakla beklenen yeni filmi  ”Da 5 Bloods’’tan ilk görseller yayınlandı.

5 Afro-Amerikan genç asker Vietnam’da bir ormanda dinledikleri radyodan, Amerikan yurttaş hakları hareketi önderi, Martin Luther King Jr.’ın Vietcong ( Güney Vietnam’lı komünist isyancılar) mermisinden değil, 9,000 mil uzakta bulunan Tennessee’de beyaz ırkçı tüfeğine yenik düşerek öldürüldüğü haberini alıyorlar. Radyo yayının sonunda bir düşman propagandacı her birinin içine işleyecek şu soruyu soruyor : ‘’ Siyah Amerikalı askerler, ne için savaşıyorsunuz?’’ King’in suikasti, karakterlerin yaşamlarının hiç önemli olmadığını düşünen bir ülke için ölme istekleriyle yüzleşmesini sağlıyor.

Elli yıl sonra tekrar Vietnam’a, ölen komutanlarının cenazesini ve gizemli bir hazineyi bulmak için geri dönen dört siyahi Vietnam gazisi yeniden birleşince ölçülemez bir şekilde değiştiklerini farkediyorlar. Delroy Lindo’nun filmde canlandırdığı Paul karakteri, Trump destekçisi olduğunu söyleyerek eski arkadaşlarını şoke ediyor. Paul karakterinden bahseden Lee, Vanity Fair’e yaptığı açıklamada ‘’Annem: ’’ Bütün siyahi insanlar aynı değil. Bütün siyahi insanlar birbirlerine benzemez ya da benzer düşünmezler.’’ Derdi.  Bu yüzden bu gruba sahibiz. Bu Afrikalı Amerikalı erkekler arasındaki çeşitliliği göstermek zorunda kaldım.” Diyerek karakterlerin birbirinden farklı görüşlere sahip olduğuyla ilgili vurgu yaptı.

Spike Lee’nin, senaryosunu ”BlacKkKlansman” filmini de birlikte kaleme aldığı Kevin Willmott ile birlikte yazdığı filmin oyuncu kadrosunda;  ”Black Panther” filmindeki performansıyla kısa sürede Marvel sinematik evreninin yıldızları arasındaki yerini alan başarılı aktör Chadwick Boseman, yakında HBO’da olacak Lovecraft Country dizisinin başrol oyuncusu Jonathan Majors, The Wire dizisiyle tanınan Clarke Peters, Isiah Whitlock, Norm Lewis, Mélanie ThierryJasper PääkkönenPaul Walter Hauser, Delroy Lindo ve Jean Reno gibi isimler yer alıyor.


Spike Lee’nin vatanseverliği vurguladığı 4 savaş gazisinin hikayesi, 12 Haziran’da Netflix‘te izleyiciyle buluşacak.

Tuluhan Sena Y.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.