Haberler

Spike Lee, 73. Cannes Film Festivali’nin Jüri Başkanı Oldu

Dünya’nın en prestijli film festivallerinden Cannes’ın bu seneki jüri başkanlığını Spike Lee üstlenecek. Festival bu sene 73. kez  12-23 Mayıs’ta gerçekleşecek.

Spike Lee ile ilgili görsel sonucu

Yönetmen, yapımcı, senarist, oyuncu ve aktivist Spike Lee Cannes Film Festivali’nin ilk siyahi jüri başkanı oldu. Daha önce de yedi filmiyle Cannes Film Festivali’nde yer alan Spike Lee Afrika diasporasından seçilen ilk isim oldu. Genellikle filmlerinde  ayrımcılık, ırkçılık gibi toplumsal meseleleri işleyen yönetmen Do the Right Thing, Malcolm X, 25th Hour, Inside Men gibi yapımlara imza attı. 2018’de BlacKkKlasnman  ile Cannes Film Festivali’nde sinemaseverlerin karşısına çıkmış ve Grand Prix ödülünün sahibi olmuştu.
blackkklansman ile ilgili görsel sonucu

“Cannes Film Festivali dünyanın en önemli film festivali olmasının yanı sıra benim için kariyerimde büyük etkisi olan bir festival. Cannes’ın dünya sinemasındaki yerimi değiştirdiğini söyleyebiliriz.”

 Cannes Film Festivali’nin kendi sitesinde yer alan mesajda, jüri başkanı seçildiği için hem şaşkın hem de gururlu olduğunu belirten yönetmen “Afrika diasporasının Cannes Jüri Başkanı ve ana film festivali olarak adlandırılan ilk kişi olmaktan onur duyuyorum. Barış ve Sevgiyle..” mesajını verdi.
Lee, “Yaşadığım bu hayatta, en büyük nimetlerim beklenmedik bir şekilde geldi. 2020’de Cannes Jüri Başkanı olma fırsatına sahip olduğum çağrıyı aldığımda, şoke oldum, mutlu oldum, şaşırdım ve gururlandım. Bana göre Cannes Film Festivali, dünyanın en önemli film festivali olmanın yanı sıra, benim kariyerim üzerinde de önemli bir etkisi oldu. Cannes’ın dünya sinemasında kim olduğumun gidişatını değiştirdiğini rahatlıkla söyleyebilirim.” Diyerek açıklamalarını sürdürdü.
Festival başkanı Pierre Lescure ve direktör Thierry Frémaux, yaptıkları açıklamada “Spike Lee’nin bakış açısı, şimdi her zamankinden daha değerli” açıklamasında bulundu.
Festivalin detayları önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Ekin Taneri
1991 Şubat’ında Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü mezunu. Uykusuz gecelerin insanı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım yüksek lisansı ile cebelleşmekte. Hayata kadraj arkasından bakmayı sever. Robert Mapplethorpe ile özel bir bağı var. Çocukluğundan beri filmlere karşı özel bir tutku duyuyor. Şu sıralar part time reklamcı, part time ninja olarak hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz