Sophie Deraspe’nin Antigone filmi Canada Screen Awards’da En İyi Film dahil pek çok ödüle layık görüldü.

Yeni Québec sinemasının önemli isimleri arasında gösterilen Kanadalı fotoğrafçı, yönetmen ve film yapımcısı Sophie Deraspe son filmi Antigone ile oldukça ses getirdi. Deraspe, geçtiğimiz perşembe günü sanal olarak düzenlenen Canadian Screen Awards‘da pek çok ödüle layık görülen Antigone ile En İyi Film Ödülü‘nün de sabihi oldu.

Yönetmenliği senaryosu Sophie Deraspe‘ye ait olan Antigone aynı zamanda Sofokles tarafından kaleme alınan bir Antik Yunan tragedyası. Sofokles‘in tragedyasından uyarlanan 2019 yapımı Antigone, Montreal’de yaşayan göçmen bir ailenin günümüzde geçen dramını konu alıyor. Québec yapımı Antigone beyaz perdeye Fransızca olarak uyarlanıyor. Antigone Kanada’nın Oscar’ı kabul edilen Canadian Screen Awards‘da senaryosu ile En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü‘ne de layık görüldü.

Başrollerinde Nahéma Ricci, Antoine Desrochers, Rawad El‑Zein, Nour Belkhiria yer aldığı Antigone Canadian Screen Awards‘da aynı zamanda oyun kadrosu ile de dikkat çekti. Filmde Antigone karakterini canlandıran Nahéma Ricci, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü‘nün sahibi olurken İsmene karakterine hayat veren Nour Belkhiria da En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü‘ne layık görüldü. Canadian Screen Awards’da Sophie Deraspe son olarak Geoffrey Boulangé ile birlikte En İyi Kurgu Ödülü‘nün de sahibi oldu.

Montreal film Antigone borrows from Greek tragedy, death of Fredy ...

2019 yapımı Antigone aynı zamanda geçtiğimiz eylül ayında gerçekleştirilen Toronto Film Festivali‘nde de Kanada yapımı filmler arasından En İyi Uzun Metraj Film Ödülü‘nün sahibi olmuştu. Antigone filmi 2020 yılında düzenlenecek olan uluslararası film festivallerinde Kanada’yı temsil edecek. Canadian Screen Awards geçtiğimiz perşembe günü canlı olarak CBC (Canadian Broadcasting Corporation) ve Kanada’nın ulusal kanalı CTV üzerinden sanal olarak yayınlandı.

Sophie Deraspe aynı zamanda Les Loups (2015), The Amina Profile (2015), Vital Signs (2010) filmlerinin yönetmen ve senaristliği ile de biliniyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.