Haberler

SİYAD 2015’in En İyi Yabancı Filmini Seçti!

MAD MAX: FURY ROAD - 2015 FILM STILL - CHARLIZE THERON as Furiosa and Photo Credit: Jasin Boland © 2015 WV FILMS IV LLC AND RATPAC-DUNE ENTERTAINMENT LLC - U.S., CANADA, BAHAMAS & BERMUDA © 2015 VILLAGE ROADSHOW FILMS (BVI) LIMITED - ALL OTHER TERRITORIES

SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) 2015 yılı içerisinde Türkiye’de vizyona giren filmler arasından geçen yılın en iyi 20 filmini belirledi.

SİYAD üyeleri tarafından geçen yıl Türkiye’de vizyona giren tüm yabancı filmler arasında yapılan oylama sonucunda en çok oyu alan Mad Max: Fury Road birinci seçildi. İkinciliği Cannes’dan “En İyi Senaryo” ödülüyle dönen Leviathan, üçüncülüğü ise Berlin’den “En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu” ödülleriyle dönen 45 Years aldı.

Seçilen 20 filmin sıralaması şöyle oluştu:

 1. Mad Max: Fury Road – Yön: George A. Miller
 2. Leviathan – Yön: Andrey Zyvagintsev
 3. 45 Years – Yön: Andrew Haigh
 4. Foxcatcher – Yön: Bennett Miller
 5. Force Majeure – Yön: Ruben Östlund
 6. Whiplash – Yön: Damien Chazelle
 7. The Look of Silence – Yön: Joshua Oppenheimer
 8. Birdman – Yön: Alejandro Gonzalez Inarritu
 9. Inside Out – Yön: Pete Docter
 10. Mommy – Yön: Xavier Dolan
 11. The Salt of the Earth – Yön: Wim Wenders
 12. Inherent Vice – Yön: Paul Thomas Anderson
 13. The Duke of Burgundy – Yön: Peter Strickland
 14. White God – Yön: Kornel Mundruczo
 15. The Tale of the Princess Kaguya – Yön: Isao Takahata
 16. Sicario – Yön: Denis Villeneuve
 17. Citizenfour – Yön: Laura Poitras
 18. It Follows – Yön: David Robert Mitchell
 19. The Lobster – Yön: Yorgos Lanthimos
 20. Amy – Yön: Asif Kapadia

SİYAD Kısa Film Kurulu’nun belirlediği 2015 En İyi Kısa Film adayları ise Ah Geceler!, Çığlık, Orman, Salı ve Savaş Bölgesi olarak belirlendi.

SİYAD üyelerinin bu beş kısa film arasında yapacağı oylamayla En İyi Kısa Film ödülünün sahibi belirlenecek. Kazanan 2 Mart’taki törende açıklanacak.

2015 Türkiye Sineması ödüllerinin diğer kategorilerindeki adaylar geçen ay açıklanmış ve Emin Alper’in yönettiği Abluka 11 dalın onunda adaylık elde etmişti.

Mustafa Güler
1985 Denizli doğumlu. Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği mezunu. Aynı bölümün Yıldız Teknik Üniversitesi ‘nde olanında master öğrencisi. Telekomünikasyon sektöründe kendi mesleğiyle iştigal ediyor. İstanbul'a ısınamayan Egelilerden. Progressive Rock tutkunu, Ege ve Orta Anadolu türküleri araştırıcısı, askeri tarih ve uluslararası ilişkiler meraklısı. Akdeniz ve Latin sinemasını estetik buluyor ve kendine yakın hissediyor.

Yorum yaz