Haberler

Sinemanın Sesi: Salt Beyoğlu

Sinemanın Sesi: Salt Beyoğlu

Sinemanın Sesi programında, 1920 – 1930 aralığından seçili üç sessiz film canlı müzik performansları eşliğinde gösterilecek.

Açık Sinema’da 26 Nisan Uzun Perşembe’sinde başlayacak Sinemanın Sesi programında, 1920 – 1930 aralığından seçili üç sessiz film canlı müzik performansları eşliğinde gösteriliyor.

26 Nisan Perşembe

Zemlya (Toprak) – 76′ – 20.00

Aleksandr Dovjenko’nun başyapıtı ve Sovyet sinemasının en değerli yapımlarından biri olarak nitelenen, 1930 tarihli Zemlya filmine müzisyen Ekin Fil eşlik edecek.

27 Nisan Cuma

Ménilmontant – 38′ – 19.00

Dimitri Kirsanoff’un 1930’lar Fransız şiirsel gerçekçiliğinin habercisi addedilen, 1926 tarihli Ménilmontant filminin gösterimi boyunca Egemen Kırkağaç, Ege Tülek ve Alper Yıldırım akustik elemanlar ve elektronik sesleri bir arada kullanarak bir performans gerçekleştirecek.

28 Nisan Cumartesi

Kurutta ippêji (Deliliğin Hizmetinde) – 78′ – 18.00

Japonya’nın sessiz klasiklerinden, Teinosuke Kinugasa’nın 1926 tarihli gerçeküstücü filmi Kurutta ippêji, genellikle gece yürüyüşleri ya da karanlıkta uzanırken dinlenmesi tavsiye edilen Sumatran Black müzikleri eşliğinde gösterilecek.

SALT ve Fol Sinema iş birliğinde düzenlenen programın seçkisi, 68. Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde dünya prömiyerini yapan Tuzdan Kaide‘nin yönetmeni ve senaristi Burak Çevik ile filmin yapımcılarından Arda Çiltepe tarafından hazırlanmıştır.

Program herkesin katılımına açık ve ücretsizdir. Filmler, dağıtımcılar tarafından sağlanan orijinal data olarak gösterilecektir.

Zeynep Enginer
1991 yılının Ağustos'unda doğdu. İradesi dışında gerçekleşen bu olay takdir edersiniz ki birtakım aktiviteler gerçekleştirmesine de olanak tanıdı. Bu kez iradesiyle; İzliyor, okuyor, yazıyor, yemek yapıyor ve yiyor. Psycho izlemekten ve barbunya yemekten asla sıkılmıyor.

Yorum yaz