SineBU şubat ayında İstanbullu sinefillerin kendilerini ait hissettikleri bir alan olmaya devam ediyor. Üstelik bu ay film eleştirmenlerinden ortaklaşmış övgüler almış; festivallere damga vurmuş, merakla beklenen pek çok film var.


TONI ERDMANN günümüz dünyası çılgınlığına kariyerist genç bir kadın ve babası üzerinden mizah öğeleri ile bakış atıyor. Avrupa film ödüllerinden en iyi film, en iyi senaryo, en iyi yönetmen ödüllerini alan yapım, üç saate yaklaşan akışında izleyicisini belirlediği ritmine indirdikten sonra kendi kurallarını uygulamaya başlamasıyla konuşuluyor.

JACKIE John F. Kennedy suikastinden sonra first lady Jacqueline Kennedy’nin hayata tutunabilme sürecini konu ediniyor. Venedik FF’de en iyi senaryo ödülünün sahibi ve neredeyse katıldığı tüm yarışmalarda oyuncusu Natalie Portman’a ödüller getiren yapımla; NO ve EL CLUB gibi çarpıcı filmler üretmiş Pablo Larrain Oscar’a 3 dalda aday olmuş durumda.

AMERICAN HONEY kayıp nesil-gençlik temalı bir yol filmi. 3 saate yaklaşan akışıyla bu filmi önemli yapan en belirgin özelliği üç katmanlı bir anlatıya sahip olması. Yani film dilinde bu anlatının hem dış dünyada, hem karakterler arasında hem de karakterlerin iç dünyalarında belirgin bir uyumla devinim içinde olması demek. Film etkili müzik kullanımı ve alışılmadık bitiş jeneriği ile de seyircisine yeni deneyimler vadediyor.

THE SALESMAN Asghar Farhadi’nin yeni filmi. A SEPARATION ve THE PAST filmlerinden sonra yönetmenin takipçilerinin büyük beklenti ile bekledikleri film Farhadi’ye şimdiden Cannes’da en iyi senaryo ödülünü getirdi. Filmin Oscar’a da aday olması ve Trump’ın ABD’ye girişleri kısıtlaması sonrası yönetmenin törene katılıp katılmayacağı güncel bir tartışma konusu.

MANCHESTER BY THE SEA Oscar’a en iyi yönetmen, film ve erkek oyuncu dahil olmak üzere 6 dalda aday; daha şimdiden IMDB en iyi 250 film arasına girmiş bir yapım. Abisinin ölümü sonrası yeğeni ile yaşamaya başlayan bir apartman görevlisinin yaşamını anlatan dram türündeki bu filmin neden birçok festivalden en iyi senaryo ödülü aldığının cevabını merak eden film severler için gösterimde.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.