Boğaziçi Üniversitesi’nin sinema salonu SineBu, Nisan ayında 2017 Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı dâhil olmak üzere 4 ödül almış On Body and Soul, ayrıca Türkiye ve dünya sinemasından 4 yeni ve önemli filmi sinemaseverlerle buluşturuyor.

ON BODY AND SOUL Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı, FIPRESCI ödüllerini birlikte kazandı. Macaristan yapımı filmi kendine özgü kılan, anlatısını toplumsal normların dışında ve mizah dolu tutan zemini ve bu zemini oluşturan rüya kullanımı olabilir.

KOCA DÜNYA, Reha Erdem sinemasının yeni filmi. Film yönetmenin “gerçeklerden masal kurabilme” yetisinin önemli bir örneği olabilen film, Venedik Film Festivali ve Adana Altın Koza Film Festivali’nden ödüller ile döndü. Günümüz korkunç koca dünyasından itilen ve yarı istemli bir kavga ile uzaklaşmaya çalışan iki genç bireyin, izole bir coğrafyada kurmaya çalıştıkları ütopik bir yaşam deneyimini konu ediniyor.

AQUARIUS Brezilya-Fransa ortak yapımı bir anlatı. Film zengin ve gizemli Brezilya elitinin toplumsal parçalanma öyküsünü bir emlak meselesi üzerinden konu ediniyor. Film yarattığı güçlü karakter ile övgüler almakta.

THINGS TO COME 2016 Berlin Film Festivali’nde en iyi yönetmen gümüş ayı ödülünün sahibi ve Rotten Tomatoes’a göre 2016’nın yabancı dildeki en iyi filmi. Filmi özel kılan, kurmacasındaki orta yaş sonrası dönem sert hayat değişikliği ve güçlü; aynı zamanda ironik kadın karakteri olabilir fakat “bir mesleğe sahip olmak, mutluluk, yerleşik yaşam deneyimlerini terk etmek” gibi temalar filmi felsefe ve günlük yaşam uyarlanabilirliği sorunsalı üzerinde kendine özgü bir yere taşıyor.

4 yeni ve önemli filmin yanı sıra mart ayında oynayan THE RED TURTLE, DAVID LYNCH: THE ART LIFE ve PATERSON için de yeni seanslar bulunmakta.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.