Biyografi / TarihSinema Odaları

Shattered Glass (2003)

Gazetecilik dünyasına farklı ve yaşanmış bir öyküyle bakmaya hazır mısınız? O halde yalan habercilik nedir, nasıl yapılara dair ufuk açıcı bir film var kaşınızda: Shattered Glass.

Gönüllerin Anakin Skywalker’ı Hayden Christensen filmde The New Republic adındaki saygın derginin yirmi üç yaşındaki genç editörü Stephen Glass’ı canlandırıyor. Stephen’ın son derece ilgi çekici ve sansasyonel haberleri ile dergi ekibinde ve çevresinde sivrilir fakat bu macerası pek de tahmin ettiği şekilde sonlanmaz. Çünkü yaptığı haberlerin neredeyse tamamı hayal ürünüdür, uydurma isimler, söz konusu olmayan yasa tasarıları, gerçekle ilgisiz şirketler Stephen’ın haberlerinin öznesidir ve bu sahtekârlığın fark edilmesi birçok gelişmeye de neden olacaktır.

İyi bir romancı olabilirsin, ama haberci asla! Filmde geçen bu cümle gerçek ile kurgunun ne ölçüde ilişkili olduğuna, üstün bir hayal gücüne sahip olmanın habercilik güdülerini nasıl tetikleyeceğini sorgulaması bakımından filmi izlenir kılan detaylardan.

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Bill Ray
Oyuncular: Hayden Christensen, Peter Sarsgaard, Chloe Sevigny, Hank Azaria
Can Bediroğlu
Ekim 94’te Gaziantep’te doğdu. YTÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden manasız bir zamanda mezun oldu. Geleceği üzerine bazı plan, programlar yaparken Fil’m Hafızası’nda da ufak tefek şeyler karalamaya başladı. Huzurlu ve sakin bir hayatın peşinde. Oyunu iki yönlü oynayabilen orta saha oyuncuları, film-noir ve İngiliz mizahı özel ilgi alanları arasında.

Yorum yaz