Haberler

Shahad Ameen’den Feminist Bir Bakış: Scales

Suudi Arabistanlı kadın yönetmen Shahad Ameen’in yeni filmi Scales patriarkal düzene sağlam bir eleştiri niteliğinde.

Image result for Shahad Ameen

Senarist ve yönetmen Shahad Ameen çıkış filmini Scales ile yapmaya hazırlanıyor. Genç Suudi yönetmen Venedik Film Festivali‘nde Scales ile ataerkil düzene bir eleştiri getirmeye hazırlanıyor. Ameen, Scales ile genç bir kadın olan Hayat’ın hikâyesini beyaz perdeye taşıyor.

Scales geleneksel Arap kültürüne feminist bir bakış açısını sunuyor. Hayali bir gerçekliğe dayanan filmde Hayat yaşadığı kasabanın en önemli geleneklerinden birine karşı çıkıyor. Geçimini balıkçılıkla sağlayan bir kasabada yaşayan Hayat kız çocuklarının denizde yaşayan mistik varlıklara (deniz kızlarına) kurban edilişlerine karşı çıkıyor. Scales zamansız bir hikâyeyi konu alıyor ver herhangi bir ırk vurgusunda da bulunmuyor. Scales kadının toplum içinde değişen rolüne dikkat çekiyor. Film hayat ile bir kadının hem kendini bulma mücadelesini hem de bir geleneğe karşı durmasını işliyor.

Image result for Shahad Ameen

Konusu Ameen‘in ödüllü Eye & Mermaid kısa filmine dayanan Scales‘in çekimleri Umman’da gerçekleşti. Umman’ın deniz kenarında oluşu ve kayalık coğrafi yapısı filme Ameen‘in istediği siyah beyaz manzaralardan oluşan distopik havayı da sağladı. Scales’ın kalıplaşmış düşünceleri, gelenekleri feminist bir bakış açısıyla ele alması ve Hayat’ın geleneklerle ve deniz kızlarıyla olan hikâyesi sinemaseverler için ilginç bir deneyim olacak.

 

 

 

Elif Ege Taneri
21 Ekim 1994’te Kadıköy’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştimenliği ve Dramaturji bölümü ile çiftanadal yapmış olduğu Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümüden mezun oldu. Edebiyatla, oyunculukla, sinemayla ve dramaturjiyle ilgili. Öğrenmeyi ve yeni şeyler keşfetmeyi seviyor.

Yorum yaz