İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş., Çanakkale Deniz Savaşları’nda, 276 kilogram ağırlığındaki mermiyi sırtlayıp yerleştirdikten sonra ateşleyerek “Ocean” isimli İngiliz savaş gemisinin batmasına ve savaşın seyrinin değişmesine sebep olan Seyit Onbaşı’nın mütevazi hayatını anlatan belgesel filmi yayımladı.

koaseyit

İlk Kez Kendi Memleketinde Gösterilecek

Senaristliğini ve yönetmenliğini Hamza Aytaç Dalgalıdere’nin, tarih danışmanlığını Fatih Dalgalı’nın üstlendiği belgeselin ilk gösterimi, Havran’ın Kurtuluşu Kültür Etkinlikleri kapsamında Havran’da gerçekleştirilecek. Hazırlıkları bir yılda tamamlanan belgesel film, Havran Kültür Merkezi’nde bugün saat 21.00’de gösterime sunulacak.

Torunu ve Köylüleri Koca Seyit’i Anlattı

DVD halinde “Havranlı Koca Seyit” ismiyle yayımlanan belgeselde, Balıkesir’in Havran İlçesi’ne bağlı Koca Seyit Köyü”nde, Seyit Onbaşı’nın köylüleri ve 3. kuşak torunu ile yapılan röportajlara da yer veriliyor.

Senaristliğini ve yönetmenliğini Hamza Aytaç Dalgalıdere’nin, tarih danışmanlığını Fatih Dalgalı’nın üstlendiği belgeselin drama bölümlerinde Seyit Onbaşı’yı Harun Kocakurt canlandırıyor.

37 dakika süreli belgeselin çekimleri, Seyit Onbaşı’nın Havran’daki köyünde gerçekleştirildi.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.