İtalya’nın tiyatro alanındaki en prestijli ödüllerinin dağıtıldığı Premio Persofone 2016 töreni geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Oyuncu Serra Yılmaz, İtalyan tiyatro sanatının en önemli ödüllerinden olan En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü.

kincikattiyatro_fu_serrayilmaz

Geçtiğimiz yıl raflarda yerini alan ve en çok satanlar listesinden uzun bir süre düşmeyen Elif Şafak‘ın Baba ve Piç adlı kitabı, Angelo Savelli tarafından İtalya’da tiyatro olarak La bastarda di Istanbul ismiyle uyarlandı. Premio Persofone 2016 kapsamında gösterilen eser, festivalin en gözde yapımlarından biri oldu. La bastardia di Istanbul, festival kapsamında En İyi Performans ödülünü alırken, başrol oyuncusu Serra Yılmaz da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

Persephone Tiyatrosu’nda düzenlenen  XV. Premio Persefone ödüllerinin için bu yılki teması tiyatro, sinema ve edebiyat arasındaki ilişki oldu. Ödül dağıtımında da bu tema üzerinde duruldu. Tiyatroya edebiyattan uyarlanan oyunlar değerlendirilmek suretiyle ödüller dağıtıldı.

Teatro di Rifredi tarafından İtalya’da La bastarda di Istanbul adıyla sergilenen oyun bu yıl 21 Şubat’ta İtalya’da turneye çıkıyor.

Serra Yılmaz’ın sanatçı dostu olan yönetmen Ferzan Özpetek de Instagram hesabından Serra Yılmaz’ın ödüllü fotoğrafını da paylaştı.

serra-yilmaz-odul

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.