Sarah Snook, Jane Austen imzalı Persuasion‘ın sinema uyarlamasında yer alacak.

Sarah Snook's succession to stardom

Succesion, The Dressmaker, Sisters of War, Not Suitable for Children gibi yapımlardaki rolleriyle tanınan Sarah Snook yeni filmi için de hazırlıklara başladı. Sarah Snook, Jane Austen‘ın az bilinen romanlarından Persuasion‘ın beyaz perde uyarlamasında rol alacak. Searchlight Pictures‘ın yeni filmi Persuasion‘ın yönetmen koltuğunda ise Ellen, Volume ve Advent‘in yönetmeni Mahalia Belo oturacak. Summerland‘in hem yönetmenliğini hem de senaristliğini gerçekleştirmesi ile dikkat çeken Jessica Swale, Persuasion‘ın senaryosunu kaleme alacak.

Persuasion ilk olarak İngiliz yazar Jane Austen‘ın ölümünden sonra 1817’de basıldı. Roman 27 yaşındaki Anne Elliot’u ve Anne Elliot’un aile hayatını konu ediniyor. Anne Elliot’un ailesi borçları yüzünden sınıfsal ve ekonomik olarak geriler. Evlerini bir amiral ve onun karısına kiralaya vermek zorunda kalırlar. Anne Elliot ile kiracılarının deniz subayı kardeşi nişanlanırlar. Ama yedi yıl sonraki bir daha ki karşılaşmalarına kadar Elliot ve nişanlısı birbirlerinden haber alamazlar. Sarah Snook, Persuasion‘da Anne Elliot karakterine can verecek. Alison Own ve Debra Hayward Monumental Pictures adına filmin yapımcılığını gerçekleştirecek. BBC Films ise Persuasion‘ın başlıca sponsorlarından biri olacak.

Sarah Snook

Daha önce pek çok kez İngiliz televizyon kanallarının uyarladığı Persuasion ilk olarak 1960 yılında mini dizi olarak uyarlanmış ve Anne Elliot rolünde Daphne Slater rol almıştı. 1971 versiyonunda ise Ann Firkbank ile Bryan Marshall yer alırken 1995’deki televizyon filmi uyarlamasında ise Amanda Root ve Ciaran Hinds başrolü paylaşmıştı. Persuasion son olarak 2007 yılında televizyon için uyarlanmış ve dizinin boşrollerini ise Sally Hawkins ile Rupert Peny-Jones paylaşmıştı.

Sarah Snook son zamanlarda HBO‘nun ödüllü dizisi Succession‘daki Siobhan ‘Shiv’ Roy rolü ile dikkatleri üzerine çekti. Snook aynı dizideki perfomansı ile de Emmy‘e aday gösterildi. Sarah Snook ayrıca Kornél Mundruczó yönetmenliğini Kata Wéber senaryosunu kaleme aldığı başrollerinde ise Vanessa Kirby, Shia LaBeouf’un yer aldığı Pieces of a Woman‘ın oyuncu kadrosunda da yer alıyor. Pieces of a Woman prömiyerini ise Venedik Film Festivali’nde gerçekleştirdi.

 

 

 

Yazar Hakkında

Elif Ege Taneri

21 Ekim 1994’te Kadıköy’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştimenliği ve Dramaturji bölümü ile çiftanadal yapmış olduğu Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümüden mezun oldu. Edebiyatla, oyunculukla, sinemayla ve dramaturjiyle ilgili. Öğrenmeyi ve yeni şeyler keşfetmeyi seviyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.