Bu yıl 59. defa gerçekleşen San Francisco Uluslararası Film Festivali, 21 Nisan – 16 Mayıs tarihleri arasında yer aldı.

mainsf

San Francisco Uluslararası Film Festivali, ilk defa Aralık 1957’de düzenlenmiş film festivalidir. Pek çok festivalin aksine dünyanın dört bir yanından gelen avant-garde ve belgesel filmler üzerine yoğunlaşıyor. Her yıl 40’ın üstünde ülkeden gelen 150’den fazla film ile, festival Amerika’nın en önemli festivallerinden biri durumunda.

San Francisco’da gerçekleştirilen festival, Amerika’nın hâlâ devam etmekte olan en eski film festivali olma özelliğine sahiptir. San Francisco Film Topluluğu tarafından organize edilir.

Her yıl yapılan ve 15 gün süren festivalde 50’den fazla ülkeden yaklaşık 200 film gösterilmekte ve bu filmler on binlerce sinema sever, sinemacı, endüstriden temsilci ile gazeteciye ulaşmaktadır. Gösterimler San Francisco, Berkeley ve Peninsula’da yapılır. Festival, uluslararası film ve video yapımındaki güncel trendleri, ABD’de henüz gösterime girmemiş yapımları vurgulayarak ortaya koyar.

Belgesel, kısa film, animasyon, deneysel film, gençlerin yapımları ve TV yapımlarının yarıştığı bölüm, Golden Gate Ödülleri’nin verilmesine yöneliktir. On dört kategoriden onunda $5,000 civarında nakit para ödülü verilir.

Festival ayrıca tüm dünyadan yeni uzun metrajlı anlatımlı filmlerle belgeselleri ve arşiv sunumlarını da davet eder. Bunlara özel ödüller verilir ve bu bağımsız başarılar onurlandırılır.

Bu yıl 21 Nisan- 5 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen festivalin detayları için: http://www.sffs.org/sfiff59

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.