Sam Mendes bu yılın en çok konuşulan filmlerinden 1917 ile Amerika’nın prestijli film ödüllerinden DGA’nın sahibi oldu. 

Image result for 1917 movie

Birinci Dünya Savaşı’nı konu alan filmi 1917 ile bu yıl 72.kez düzenlenen Directors Guild of America Awards‘ın en önemli ödülünü Sam Mendes aldı. Sam Mendes son filmi 1917 ile çoktan eleştirmenlerin dikkatini çekmiş ve ödül sezonuna iyi bir giriş yapmıştı. Amerikalı yönetmen 1917 ile Golden Globe, Satallite Award, Critics’ Choice Movie Award‘da farklı dallarda aldığı ödüllere de layık görülmüştü.

Quentin Tarantino‘nun  Once Upon a Time … in Hollywood‘unu, Martin Scorsese‘in ve The Irishman’ini, Taika Waititi‘nin Jojo Rabbit‘ini ve Bong Joon Ho’nun Parasite‘ini Sam Mendes geride bıraktı. Sam Mendes‘in böylesine bir ödüle layık görülmesi 9 Şubat’taki Oscar Ödülleri içinde önem arz ediyor. 1917 için DGA erken gelen bir Oscar‘ın habercisi mi sorusu ise sinema eleştirmenleri arasında dolaşıyor.

1917 yılını konu alan savaş filimin yönetmenliğini gerçekleştiren Sam Mendes filmin senaryosunu Krysty Wilson-Cairns ile birlikte kaleme aldı.

 

 

Yazar Hakkında

Elif Ege Taneri

21 Ekim 1994’te Kadıköy’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştimenliği ve Dramaturji bölümü ile çiftanadal yapmış olduğu Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümüden mezun oldu. Edebiyatla, oyunculukla, sinemayla ve dramaturjiyle ilgili. Öğrenmeyi ve yeni şeyler keşfetmeyi seviyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.