Shijie_2004

Shìjiè [Dünya]

SALT Beyoğlu’nda Garanti Mortgage desteğiyle düzenlenen Perşembe Sineması programından seçili dört film Haziran ayında SALT Ulus’ta gösterilecek.

PROGRAM

 4 Haziran Jia Zhangke, Shìjiè [Dünya], 2004

11 Haziran Patrick Keiller, London [Londra], 1994

18 Haziran Mikhail Kalatozov, Soy Cuba [Ben Küba], 1964

25 Haziran Chad Freidrichs, The Pruitt-Igoe Myth [Pruitt- Igoe Miti], 2011

 

Shìjiè [Dünya]

4 Haziran, 19.00

SALT Ulus

Shìjiè [Dünya] (2004)

Yönetmen: Jia Zhangke

139 dakika

Mandarin ve Şansi lehçesi; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Xiatao, Pekin banliyösünde yer alan ve dünyanın en meşhur anıtlarını bir arada görme imkânı sunan Dünya Park’ta rüya gibi bir hayat sürmektedir. Genç ve güzel dansçı ile arkadaşları, her yanından zenginlik fışkıran bu tematik parkta, Tac Mahal, Eyfel Kulesi, San Marco Meydanı, Big Ben ve piramitlerin kopyalarının arasında her gün sahne alır. Peki, tüm bu eğlence ve sihir, tematik parkın küçük evrenini değişimlere karşı korumak için yeterli midir?

Shìjiè [Dünya], 1993’te Pekin’in şehir merkezinden 17 km. uzakta açılan ve yılda

bir buçuk milyon ziyaretçi ağırlayan aynı adlı tematik parkta geçer. Park,

“Pekin’den ayrılmadan dünyayı gezin” sloganıyla tanınmaktadır.

Please find attached the file(s) you requested. Any further correspondence should be addressed to stills.films@bfi.org.uk -----   SOURCE CREDIT - "British Film Institute"   Reproduction of this image requires the appropriate copyright clearance. In making this image available, the bfi confers no licence to use or copy the image. All copyright clearance is the responsibility of the user.   In consideration for making this image available, the user hereby agrees to indemnify the bfi against any claim or liability arising from the use of this image.   The information service of the bfi National Library may be able to carry out copyright ownership research on your behalf. Fax +44 (0) 20 7436 0165 for details of services and costs.   British Film Institute 21 Stephen Street London W1T 1LN  Tel +44 (0) 20 7255 1444 http://www.bfi.org.uk/   -----

London [Londra]

 

London [Londra]

11 Haziran, 19.00

SALT Ulus

London [Londra] (1994)

Yönetmen: Patrick Keiller

82 dakika

İngilizce; Türkçe altyazılı

Bu film, John Major’un yeniden başbakan seçildiği, IRA bombalarının patladığı ve Windsor Kalesi’nde ilk çatlağın oluştuğu 1992 yılına ait bir güncedir. Yakın geçmişe dair acı hatıralar, olağandışı bir mizah ve çok çeşitli edebî anekdotlarla canlandırılır. Patrick Keiller’ın hayalgücü yüksek ve benzersiz filmlerinin her biri, görünmez “araştırmacı” Robinson ve onun aynı şekilde görünmez eşlikçisi olan film anlatıcısının birlikte çıktığı bir yolculuğu belgeler.

Dönemin muhafazakâr iktidarı altındaki Londra’yı anlatan filmde, Keiller’ın kendine özgü kamera kullanımı ve seslendirme tekniği dikkati çeker.

Soy Cuba_1964

Soy Cuba [Ben Küba]

Soy Cuba [Ben Küba]

18 Haziran, 19.00

SALT Ulus

Soy Cuba [Ben Küba] (1964)

Yönetmen: Mikhail Kalatozov

140 dakika

İspanyolca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Havana’da bir varoş mahallesinde yaşayan bir fahişe, havalı bir gece kulübünde iş peşindedir. Oy verme hakkı elinden alınmış bir şeker kamışı çiftçisi, çaresizlik içerisinde mahsülünü yakmak üzeredir. Öfke dolu bir öğrenci, bir direniş unsuru olarak şiddet kullanma fikrini zihninde tartmaktadır. Politikadan uzak bir köylü, Castro’nun birliğine katılmaya sürüklenmiştir. Kendini “Küba” olarak tanıtan bir kadının anlattığı bu dört serüven, bir ulusun kaderinin kolonyal boyunduruktan halk devrimine geçişini konu alır.

Tamamlandığı 1964’te beklenen ilgiyi görmeyen Soy Cuba [Ben Küba], Martin Scorsese’nin 1990’larda filmi keşfetmesinin ardından yürütülen bir kampanyayla restore edilip çoğaltılarak dolaşıma girdi. Scorsese, “bir görsel şiir” diye tarif ettiği filmin, kendisinde sinema yapmaya devam etme ve bu hissi genç sinemacılara aktarma isteği uyandırdığını anlatır.

The Iconic image of buildings at Pruitt-Igoe being imploded, as seen in THE PRUITT-IGOE MYTH, a film by Chad Freidrichs. A First Run Feature release. Photo Credit: St. Louis Post-Dispatch

The Pruitt-Igoe Myth [Pruitt-Igoe Miti]

The Pruitt-Igoe Myth [Pruitt-Igoe Miti]

25 Haziran, 19.00

SALT Ulus

The Pruitt-Igoe Myth [Pruitt-Igoe Miti] (2011)

Yönetmen: Chad Freidrichs

83 dakika

İngilizce; Türkçe altyazılı

Amerika’da çok yankı uyandıran bir dizi patlamayla yok edilen Pruitt-Igoe sosyal konutları, mimarlar, politikacılar ve karar mercileri arasında hızla genel bir başarısızlık sembolüne dönüştü. The Pruitt-Igoe Myth [Pruitt-Igoe Miti], Amerika’da sosyal konutlar ile bulundukları şehir merkezlerinin gözden düşüşünü, proje sakinlerinin dokunaklı anlatımları eşliğinde sosyal, ekonomik ve yasal açılardan inceler.

Missouri’de bulunan ve yaşam koşullarının çok sağlıksız olduğu St. Louis’in varoşlardan temizlenerek yenilenmesi hedefiyle 1956’da kullanıma açılan Pruitt-Igoe sosyal konutları, yalnızca birkaç sene içerisinde bakımsızlık, vandalizm ve suçla anılmaya başlamıştı.

 

Perşembe Sineması, Garanti Mortgage desteğiyle gerçekleştirilmektedir. Gösterimler ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.

 

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.