SALT, Garanti Mortgage desteğiyle hazırlanan Perşembe Sineması’na 1980’lerden dört kült Türk filmiyle devam ediyor.  Perşembe Sineması Eylül-Ekim programı, SALT’ın Nerden geldik buraya sergisi paralelinde gerçekleştirilmektedir.

Program şöyle:

 

10 Eylül                                 Atıf Yılmaz, Aaahh Belinda!, 1986

17 Eylül                                 Ömer Kavur, Anayurt Oteli, 1986

1 Ekim                                   Başar Sabuncu, Çıplak Vatandaş, 1985

8 Ekim                                   Halit Refiğ, Hanım, 1989

 

Aaahh Belinda!

10 Eylül, 19.00

SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Aaahh Belinda! (1986)

Yönetmen: Atıf Yılmaz

100 dakika

Türkçe; İngilizce altyazılı

Atıf Yılmaz’ın, 1980’li yıllarda yükselen feminist hareketin etkisiyle çektiği kadın temalı filmlerden Aaahh Belinda!, fantastik hikâyesiyle Türkiye sinemasında ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Film, tiyatro oyuncusu Serap’ın (Müjde Ar) gönülsüzce rol aldığı bir reklam filminin dünyasına girerek alt orta sınıf bir kadının hayatına mahkûm oluşunu anlatır.

Toplumsal cinsiyet rollerini keskin bir mizahla irdeleyen bu film, aynı zamanda, dönemin orta sınıf rutinleri, bohem yaşamı ve İstanbul’unu yansıtması açısından önem taşır.

ahh_belinda

Anayurt Oteli

17 Eylül, 19.00

SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Anayurt Oteli (1986)

Yönetmen: Ömer Kavur

94 dakika

Türkçe; İngilizce altyazılı

Yusuf Atılgan’ın aynı adlı romanından uyarlanan Anayurt Oteli, hem Ömer Kavur filmografisi hem de Türkiye sineması için bir mihenk taşıdır. Kavur, adı belirtilmeyen bir taşra kentinde, ailesinden kalma bir oteli işleten Zebercet (Macit Koper) karakterinin buhranlarını yansıtırken kullandığı dille çok denenmemiş bir alanın yolunu açar.

Film, Zebercet’in, gecikmeli Ankara treniyle kente gelip otelde bir gece konaklayan bir kadını saplantı hâline getirmesini ve çevresiyle kurduğu hastalıklı ilişkileri gerilimli bir atmosferde anlatır.

Anayurt Oteli_Motherland Hotel_1986_1

Çıplak Vatandaş

1 Ekim, 19.00

SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Çıplak Vatandaş (1985)

Yönetmen: Başar Sabuncu

80 dakika

Türkçe; İngilizce altyazılı

Yakın zamanda kaybettiğimiz yönetmen Başar Sabuncu’nun ilk filmi olan Çıplak Vatandaş, izleyiciyi seyrettiğine yabancılaştıran etkisiyle benzer konulu filmlerden ayrılır.

Film, eşi beşinci çocuğuna hamile olan dar gelirli bir memurun (Şener Şen) geçim sıkıntılarına daha fazla dayanamayıp kendini çırılçıplak sokağa atması ve sonrasında bir medya kahramanına dönüşmesini anlatır. Ayrıca, dönemin gazetecilik anlayışı, reklam sektöründeki patlama, Turgut Özal’lı İcraatin İçinden programları gibi unsurlarla etkili bir 1980’ler Türkiye’si panoraması çizer.

cıplak_vatandas

Hanım

8 Ekim, 19.00

SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Hanım (1989)

Yönetmen: Halit Refiğ

91 dakika

Türkçe; İngilizce altyazılı

İstanbul’a bir ağıt niteliği taşıyan Hanım, yönetmeni Halit Refiğ’in gelenekle kurduğu ilişkiyi örnekler. Yakın bir zamanda öleceğini öğrenen eski İstanbullu piyano öğretmeni Olcay Hanım (Yıldız Kenter), bir taraftan kedisine yeni bir ev bulmak üzere bir arayışa çıkar, bir taraftan da yaşadığı ahşap konağın ayakta kalması için mücadele eder.

Gerek kuşak çatışması gerekse de İstanbul’un değişen yüzü, Olcay Hanım’ı hiç hoşnut olmadığı bir manzarayla karşı karşıya bırakır. Filmin bir özelliği de, Cemal Reşit Rey ve Adnan Saygun bestelerinin kullanılmasıdır.

hanım

*Gösterimler ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.